Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić osumnjičen je da je u listopadu 2019. godine primio najmanje 250 tisuća maraka mita od Mirka Pandurevića, vlasnika kompanije Romanijaputevi, saznaje Istraga.ba. Isplata mita je dogovorena prije nego što je kompanija Romanijaputevi dobila tender u Putevima Republike Srpske, vrijedan oko dva milijuna maraka.
Pandurević je, prethodno, izvukao gorovinu iz svoje firme preko Sanjina Avdića, prevaranta iz Sarajeva koji je osnovao nekoliko fiktivnih kompanija. U izvlačenju novca iz Puteva RS preko Romanijaputeva sudjelovao je i Mladen Lučić. Grupa je djelovala od 2019., godine, pa sve do prosinca ove godine, kada je MUP RS pratio i prisluškivao telefone svih osumnjičenih osim ministra Nenada Nešića. Naime, Mirko Pandurević, kao odgovorna osoba, u svojstvu direktora gospodarskog društva „Romanijaputevi“, tokom 2019. godine stupio u kontakt sa Sanjinom Avdićem iz Sarajeva, namjeravajući da, preko fiktivnih ugovora sa firmama koje su osnovali Avdić i njegovi suradnici , izvlači gotovinu iz svoje kompanije. Tako je još tada naložio da se sa računa Romanijaputeva na transakcijski račun Sanjina Avdića isplati oko 98 tisuća KM, a a oko 87 tisuća maraka na račun Esada Avdića. Osim toga, sa računa Romanijaputeva je isplaćeno i oko 127 tisuća na račun Fehvada Begovića. Svi navedeni su bili dio grupe Sanjina Avdića.
Sanjin Avdić je, potom, preko fiktivnih kompanija izvukao ovaj novac, za sebe zadržao deset posto i ostatak je trebao vratiti Mirku Pandureviću. Sve ove transakcije su obavljene u veljači 2019. godine, SIPA je u studenom 2019. godine dostavila izvještaj Tužiteljstvu BiH zbog sumnje da je počinjeno kazneno djelo pranje novca, piše Istraga. Sanjin Avdić je, kako saznajemo, priznao da je prao novac za Pandurevića. Ipak, u travnju ove godine, Tužiteljstvo Sarajevske županije uhićuje Avdića u okviru akcije Trougao. Prema navodima Tužiteljstva SŽ, biznismen i tiktoker Sanjin Avdić, na društvenim poznat i kao Fabrijano Deluks (Fabriano Delux), godinama je izrađivao lažne poslovne ugovore, oštetivši brojna gospodarska poduzeća u BiH kojima je ostao dužan za isporučenu robu.
MUP Sarajevske županije je tada je uputio poziv poslovnim subjektima u Bosni i Hercegovini da im se jave i dostave korisne informacije ukoliko su surađivali, odnosno ulazili u poslovni odnos s nekom od firmi koje je, kako se sumnja, s namjerom vršenja prevara, koristio Avdić.
Pravne osobe koje je koristio Avdić su “Atermo” Sarajevo, “ACM conekt”, “Emon company”, ZANA, “OIK grupa”, “Cindi commerc”, “Yahu media”, “Protect grupa”, “Office com”, “Kadal”, “Global trade cosmetics”, “Vigel” i “Multico”. No, poslovi sa Romanijaputevima su bili pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Sanjin Avdić je, naime, priznao istražiteljima da je jedna od njegovih kompanija poslovno surađivala sa Romanijaputevima sa Sokoca, te da je on izvlačio gotovinu za Mirka Pandurevića. Kada je Pandureviću predavao novac, on mu je kazao da je njegova firma Romanijaputevi dobila tender u iznosu od preko 2 milijuna KM od Javnog poduzeća Putevi RS za izgradnju jedne dionice puta, zbog čega je on imao obavezu da tadašnjem direktoru Puteva RS-a Nenadu Nešiću isplati oko 250.000 KM za dobijeni posao.
U studenom 2019. godine, postignut je dogovor da Sanjin Avdić preko firmi Adriatic International, Kadal i Prios izda fiktivne račune Romanijaputevima na ukupan iznos od 250.000 KM. Od tog novca, Sanjin Avdić bi zadržao oko 10 posto, a da ostatak novca bi predao Mladenu Lučiću. Nekoliko mjeseci kasnije, Avdić je predao o predao oko 130 hiljada KM Mladenu Lučiću, prijatelju ministra Nenada Nešića. Podsjetimo, MUP RS je u četvrtak ujutro uhitio ministra sigurnosti Nenada Nešića, Mirka Pandurevića i Mladena Lučića.