OGLAS
Vrijeme objave: 30.09.23 @ 07:40
OGLAS

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine proširila je listu proizvoda na koje se ograničava marža, sa devet na 15 proizvoda. Riječ je o osnovnim životnim namirnicama. U praksi to znači da će cijene pojedinih proizvoda ostati na nivou najnižih iz travnja i svibnja ove godine, kada su federalni inspektori provjeravali tržište.

OGLAS

Što o ovome misle stručnjaci i kakav period pred nama predviđaju? Ovo pitanje novinari N1 postavili su makroekonomskom analitičaru Faruku Hadžiću, Marinu Bagi iz udruge Futura Mostar i Gordani Bulić, predsjednici Kluba potrošača Tuzlanske županije.

Hadžić ističe kako danas, nažalost, nema jednostavnog rješenja za liječenje inflacije, a sve zbog dosadašnjog nemara i oglušavanja na apele stručnjaka.

OGLAS

O onome što nadležni sada predlažu ili čine – poput ograničenja marže na određene proizvode – kaže kako nije uvjeren da može imati naročite dugoročne efekte.

OGLAS

,,Vi time ograničavate zaradu trgovačkog lanca. To znači da ako dođe do novog rasta cijena, vi je niste zaustavili, samo ste ograničili koliko može zaraditi trgovac”, pojašnjava on.

OGLAS

Stoga, dodaje kako postoji bolja varijanta.

,,Da se uradi dogovorna intervencija, da lanci i proizvođači sa vladom dogovore određeno smanjenje cijena”, naveo je.

I Marin Bago se slaže da je potez Vlade FBiH potez nedovoljan. Podcrtava – mora se raditi na interdisciplinarnom pristupu.

,,Ako smo s jedne strane ograničili cijene, a po vertikali na županijama ili općinama poskupljujemo komunalne usluge, vodu, poskupilo je gorivo – iznos potrošačke košare će rasti. Međunarodne institucije kažu da je za BiH ona sada u iznosu od 3.700. Radnici s prosječnim primanjima su spali na razinu roba, ne mogu se više ni prehraniti”, naglasio je Bago.

Gordana Bulić iz Udruženja potrošača Tuzlanske županije pozdravlja odluku, iako naglašava da je kratkotrajna. Dodaje kako će u svemu najviše trpiti male trgovine.

,,Propustili smo prošlu godinu da donesemo potrebne mjere i pustili smo da inflacija eksplodira. Sada se mora liječiti taj proces. Zanimljiv je podatak da samo u ovoj godini za usklađivanje mirovina zbog inflacije, izdaci za to će biti povećani za 600 milijuna. Mi smo time dostigli nivo izdataka za mirovine kakav nam je trebao biti 2028. godine. Toliko je inflacija ubrzala usklađivanje mirovina”, pojasnio je Hadžić.

Istovremeno, rast će zahtjevi raznih korisnika, a mora se uraditi i reforma poreskog sustava, što će značiti manji priliv u proračun.

OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM