Cijene goriva u BiH, nakon onih rekordnih u lipnju i prvoj polovini srpnja, posljednjih nekoliko dana konačno su u blagom padu.
Prosječne cijene
Prije samo nekoliko dana litar dizela u pojedinim bh. gradovima koštao je i do 3,81 KM, a prema jučerašnjim podacima s aplikacije Federalnog ministarstva trgovine, sada se na pojedinim crpkama može kupiti i za 3,31 KM. U prosjeku, cijena se kreće od 3,41 do 3,56 KM.
Istovremeno, benzin je koštao od 3,31 do 3,56 KM po litru, a danas mu je cijena u Vitezu 3,31 KM. Cijena dizela je 3,46 KM, a koštala je i do otprilike 3,61 u Vitezu. To znači da su, u protekla dva tjedna, crpke u BiH snizile cijene za oko 20 i 25 feninga.
Tako su i vozači u BiH konačno osjetili efekte pada cijene barela nafte na svjetskom tržištu, na šta već duže vrijeme upozoravaju ekonomski analitičari, ali i građani, zabrinuti zbog prakse da svaki rast cijena u svijetu osjetimo trenutno, dok na pojeftinjenja uvijek čekamo. ,,Pad cijena goriva je itekako zakasnio, one su mnogo ranije trebale biti korigirane.
Drugi izgovor
Dakle, mnogi su posljednjih tjedana ostvarivali ekstra profit, kako u samoj BiH tako i u procesu od sirove nafte, njene prerade, pa do bh. tržišta”, kaže ekonomski analitičar Igor Gavran.
Na isti način, kako su poskupljenja roba široke potrošnje opravdavana i cijenom transporta, sada se, s razlogom, očekuje i pad cijena prehrambenih artikala, barem u postotku u kojem se mijenjaju cijene goriva, piše Avaz. ,,Ne istog dana, ali definitivno je osnovano očekivati pad cijena, i to jednako brzo kako su one rasle kada je gorivo poskupjelo. Ne vjerujem da će se to desiti jer će se tražiti drugi izgovori, ali je apsolutno opravdano očekivati pojeftinjenje”, ističe Gavran.
Bez rigoroznih kontrola
Iako se Vlada FBiH, s Fadilom Novalićem na čelu, često hvali odlukom o ograničavanju marži na određene proizvode, njene efekte građani nisu osjetili. Gavran podsjeća da nikada nije objašnjeno zašto je zarada trgovaca na, zahvaljujući ovoj odluci, dopuštenom nivou, te zašto izostaju rigoroznije kontrole i adekvatne kazne kojima bi se zaista limitirao rast cijena.