Vijeće ministara BiH nedavno je donijelo odluku o uspostavljanju radne grupe za izradu prijedloga strategije BiH za prevenciju i borbu protiv terorizma i prijedloga akcijskog plana za provedbu strategije u koju su imenovane čak 32 osobe.
Među njima, najzvučnije ime, je i Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva koji je u proteklih godinu i više često bio na prvim linijama borbe protiv koronavirusa umjesto svog šefa Vjekoslava Mandića. Međutim, ovaj put tema nije zdravstvo.
Članovi ove radne grupe su uposlenici brojnih ministarstva, agencija, službi i institucija s nivoa BiH, oba entiteta i Brčko Distrikta.
Osim predstavnika sigurnosnih agencija, policije, tužiteljstva, na strategiji borbe protiv terorizma radit će i osobe poput Gorana Čerkeza, odnosno uposlenici institucija koji nemaju nikakve veze sa sigurnosnim sektorom, poput onih iz oblasti zdravstva, obrazovanja, rada…
Tako su ti i Dunja Galić (Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova BiH), Goran Jurčić (Ministarstvo obrazovanja i znanosti FBiH), Zorica Garača (Ministarstvo prosvjete i kulture RS), Marina Milovanović (Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS), Luka Semizović (Odjeljenje za zdravstvo i ostale usluge Vlade Brčko Distrikta BiH) i Slavoljub Bašić (Odjeljenje za obrazovanje Vlade Brčko Distrikta BiH).
Kako je navedeno u odluci Vijeća ministara, u radu grupe mogu sudjelovati i predstavnici međunarodnih organizacija, veleposlanstava stranih zemalja, akademske zajednice, te nevladinog sektora koji mogu dati doprinos ispunjenju zadaća radne grupe kroz stručna obrazloženja, evaluacije, prijedloge i mišljenja o pojedinim specifičnim pitanjima.
U odluci koju potpisuje Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, navedeno je da pravo na naknadu za rad po izvršenju radnih zadataka, članovi mogu ostvariti isključivo na osnovu posebne odluke Vijeća ministara.
Izvor: klix.ba/Viteški.ba