Zemlje Europske unije pristale su postaviti gornje granice cijena ruskih rafiniranih naftnih proizvoda kako bi ograničile sredstva Moskve za invaziju na Ukrajinu, priopćilo je u petak švedsko predsjedništvo EU-a.
Diplomati EU-a rekli su da su gornje granice cijena 100 dolara po barelu za proizvode koji se prodaju s premijom u odnosu na sirovu naftu, uglavnom dizel, i 45 dolara po barelu za proizvode koji se trguju po sniženoj cijeni, kao što su lož ulje i nafta. Veleposlanici 27 zemalja Europske unije usuglasili su se oko prijedloga Europske komisije koji će se primjenjivati od nedjelje, prenosi Klix.
Ograničenja cijena, zajedno sa zabranom EU-a na uvoz ruskih naftnih derivata, dio su šireg sporazuma između zemalja Grupe sedam (G7). Slijedi ograničenje od 60 dolara po barelu ruske sirove nafte koje su zemlje G7 nametnule 5. prosinca dok G7, EU i Australija nastoje ograničiti sposobnost Moskve da financira svoj rat u Ukrajini.
Oba ograničenja zabranjuju zapadnim osiguravajućim, brodarskim i drugim kompanijama financiranje, osiguravanje, trgovanje, posredovanje ili prijevoz tereta ruske sirove nafte i naftnih proizvoda osim ako su kupljeni po ili ispod postavljenih gornjih cijena.
Postojat će prijelazno razdoblje od 55 dana za ruske naftne proizvode iz mora koji su kupljeni i utovareni prije nedjelje. Period obustave za rusku sirovu naftu bilo je 45 dana.
Poljska i baltičke države Latvija, Litva i Estonija zalagale su se za reviziju ograničenja cijene sirove nafte sada, umjesto kako je planirano sredinom ožujka, rekli su diplomati, odugovlačeći pregovore danima. Oni žele nižu gornju granicu cijena kako bi obuzdali prihode Rusije od goriva.
Za sirovu naftu, redovni pregledi će postaviti gornju cijenu najmanje 5 posto ispod prosječne tržišne cijene ruske nafte.