Tijekom ljeta moguće su nestašice naftnih derivata u Bosni i Hercegovini zbog znatno otežane opskrbe izazvane blokadom uvoza ruske nafte u Europskoj uniji.
Kako su kazali iz slovenskog Petrola za portal Raport, Grupa je za 2022. godinu osigurala dugoročne ugovore o kupovini naftnih derivata u mjeri koja odražava trenutnu dinamiku rasta mobilnosti na nivoima prije covida, kako je definirano u poslovnom planu za 2022. godinu.
“Bez obzira na embargo na rusku naftu, grupa Petrol će realizirati potpisane dugoročne ugovore, ali može doći do kašnjenja u isporukama i rasta otkupnih cijena. Zbog situacije u Ukrajini, a time i pogoršane sigurnosne situacije, već smo vidjeli kašnjenja u lancima nabavke. Međutim, možemo potvrditi da je grupa Petrol potvrdila planirane isporuke naftnih derivata za lipanj za opskrbu tržišta na kojima posluje (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija)” , naveli su za Raport, prenosi Indikator.ba
Pojašnjavaju da se cijelo tržište naftnih derivata suočava se s problemima opskrbe.
Cijelo tržište naftnih derivata suočava se s problemima opskrbe, s većom potražnjom od ponude, na mogućnost nestašice goriva (posebno ljeti) i rasta cijena na duži rok, upozoravaju na to i međunarodne stručne organizacije.
Izazov su i rafinerije, koje će imati ograničen kapacitet dok se tehnološki ne prilagode sirovinama iz “neruskih” izvora. Dodatna komplikacija u našoj neposrednoj blizini je kvar austrijske rafinerije Schewchat, gdje je privremeno obustavljen rad, a gorivo se koristi iz robnih rezervi.
Samo u periodu od 23. svibnja do 10. lipnja, radi se o periodu nakon usvajanja embarga na rusku naftu, otkupna cijena benzina na svjetskim burzama porasla je za 16 posto, a dizel goriva za 25 posto.
Zbog navedenih faktora nije moguće predvidjeti dalji razvoj kretanja nabavnih i maloprodajnih cijena goriva, zaključili su u Petrolu.
OGLAS
Oglasi