Posljednjih godina na ulicama brojnih bh. gradova može se primijetiti prisutnost većeg broja mališana koji s ispruženom rukom stoje ispred trgovačkih i drugih prodajnih objekata i traže da im se nešto udijeli. Kako piše BHRT, na ulicama Bijeljine u prosjačenju je zatečeno 50 djece iz četiri ili pet, kako pokazuju podaci, romskih obitelji koje roditelji primoravaju na prosjačenje ili radno eksploatiraju.
Policija na terenu svakodnevno zatječe neugodne prizore. – Dvoje djece od osam i devet godina voze kolica koja su teška 130 kilograma da bi kupila otpad. Znači, netko ih primorava, to su djeca… Ona svakodnevno rade u tim uvjetima, to mi nije normalno – kaže Dejan Minić, inspektor Policijske uprave Bijeljina, za BHRT. Kada dijete zateknu u prosjačenju, privremeno ga uklanjaju iz obitelji, ali to samo otežava dugoročno rješavanje problema. U nevladinu sektoru već nekoliko godina ističu da je rješenje otvaranje prihvatilišta. – Zamislite da imamo krađe automobila i da se ništa ne radi po tim kaznenim djelima, čemu bi grad sličio. Ovdje mi se čini da je to nekorektan odnos prema romskoj populaciji, da se predrasude i diskriminacija vide najviše kroz nesuzbijanje prosjačenja jer u tom lancu djeca su žrtve – ističe za navedeni medij Dragan Joković iz Udruge “Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin”. Prema njegovim riječima, ova problematika se ne shvaća ozbiljno. – Ovo je do sada rekordan broj djece na ulici, čini se da smo svi zakazali, ali mi tražimo odgovornost u institucijama – zaključio je Joković za BHRT. MUP Republike Srpske do 10. rujna realizira republičku akciju “Stop prosjačenju”, a za sedam mjeseci ove godine evidentirao je 179 prekršaja prosjačenja, koje je jedan od najprisutnijih oblika ekonomske eksploatacije djece. – Prosjačenje ne smije i ne može biti promatrano kao “stil života” ili “naučen obrazac ponašanja”. Cilj ove akcije, tijekom koje će biti organiziran niz preventivnih i represivnih aktivnosti, je jačanje svijesti građana o rizicima i posljedicama prosjačenja djece, priopćeno je iz MUP-a RS-a. Podsjećaju da je Zakonom o javnom redu i miru propisana novčana kazna od 200 do 800 KM za osobe koje prosjače ili navode drugog na prosjačenje, dok je za navođenje na prosjačenje maloljetnika, duševno oboljelog ili osobe zaostale u razvoju propisana novčana kazna od 400 do 1200 KM ili zatvorska do 40 dana.
Ovaj problem izražen je i u Zeničko-dobojskoj županiji, gdje je lani registrirano 226 prekršaja koji se tiču prosjačenja, a taj trend je nastavljen i u ovoj godini kada su u MUP-u registrirali 117 slučajeva prosjačenja odraslih i djece. Potvrdio je to za zenicainfo.ba Elvedin Fišek, glasnogovornik MUP-a ZDŽ-a, govoreći i kako je 2021. po ovom pitanju bilo čak i uhićenja. – U odnosu na ranije godine došlo je do blagog povećanja broja prosjačenja, što ukazuje na to da se svi – od policije, nevladinih i društvenih organizacija pozabavimo uzrocima ovog problema s obzirom na to da kroz poslove koje obavljamo kao policijski službenici možemo zaključiti da u genezi problema stoji organizirano prosjačenje – kaže Fišek za zenicainfo.ba. Zakonom o javnom redu i miru zabranjeno je prosjačenje. Kazne su od 150 do 400 KM do dugogodišnjeg zatvora ako se utvrdi da je riječ o kaznenom djelu trgovine ljudima. Problemu prosjačenja moramo multisektorski pristupiti. Uz prosjačenje uglavnom idu i drugi oblici devijantnog ponašanja – od “džeparenja” do grubog ponašanja. Davanjem novca osobama koje prosjače na ulicama moramo biti svjesni da nesvjesno podržavamo takvo ponašanje – kazao je za navedeni medij Elvedin Fišek, glasnogovornik MUP-a ZDŽ-a.