OGLAS
Vrijeme objave: 15.06.23 @ 18:22
OGLAS

Šteta na povrću, pšenici, voću zbog kiše koja mjesecima pada je ogromna i da bi se koliko-toliko sanirala, potrebna je pomoć svih nivoa vlasti, kazao je za Faktor Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije Bosne i Hercegovine

OGLAS

Dodaje da ukoliko ne bude pomoći poljoprivrednicima, građani će biti suočeni sa ogromnim poskupljenjima.

,,Ne postoji kultura koja nije ugrožena osim onoga što je zasađeno u plastenicima, zatvorenim prostorima, ostalo je sve katastrofa. Uskoro je žetva pšenice čiji će prinosi biti smanjeni do nekih 50, a možda i 60 posto. I to što je ostalo je vrlo loša kvaliteta. Voće, povrće, sve je otišlo. Dakle, sadnice voća izgledaju kao da su vrućom vodom polivene, tri mjeseca kiša pada”, govori Bićo.

OGLAS

Kakva je situacija sa krumpirom, rajčicom?

OGLAS

,,Pa vidite, krumpir će isto biti loš i kada je riječ o kvalitetu i prinosu. Za rajčicu je još rano govoriti. Nje će biti, ali samo ono što je u zatvorenom prostoru. Sve što je na otvorenom je stradalo”, govori Bićo.

OGLAS

Kaže kako je situacija u svim dijelovima Federacije ista.

,,Pa svugdje je identično. Imate dijelove gdje je ravnije, tu voda stoji još, parcele u Tuzlanskoj županiji, ne može se ni presijavati jer da tragedija bude veća sjetva još nije završena. I kasno je”, govori Bićo.

Što može učiniti vlast?

,,Mogu oni dosta samo treba volja, ali svatko prebacuje lopticu, općina na županiju, a oni na Federaciju… Mora se proglasiti elementarna nepogoda, tisuću nekih zamki. Nepogodu neće nitko da proglasi jer tada se mora namiriti šteta stanovništvu”, navodi.

Prokomentirao je i kako će se cjelokupna situacija reflektirati na građane.

,,Vjerojatno poskupljenjima. Naš je proizvod ionako preskup jer mi imamo skupu proizvodnju. Nemamo poticaje ni blizu kako ima uvozna roba, nemamo plavi dizel, ništa da se umanji cijena proizvoda, tako da je naša roba svakako skupa, ali mi i ne proizvodimo dovoljno za naše tržite. Sve je na uvozu.

Vlast treba povesti računa i zaštititi domaću proizvodnju, da se što više novca izdvaja ili da interveniraju u ovakvim situacijama da bi ljudi imali volju raditi sljedeće godine. Jer dvije-tri godine unazad mi imamo probleme s vremenskim neprilikama, prošle je bila suša, ove godine to su poplave. Uvijek nešto. Za koji mjesec ćemo vidjeti kolika je stvarna šteta”, rekao je Bićo.

OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM