Turska konfederacija poduzeća i biznisa u preliminarnom izvješću procjenjuje da će troškovi obnove nakon zemljotresa biti veći od 80 milijardi dolara, a ta je procjena napravljena četiri dana nakon potresa.
Američki investicijski div “Morgan Stanley” navodi da samo obnova kuća može koštati 38 milijardi dolara, dok “JP Morgan” procjenjuje da bi obnova domova i infrastrukture koštala oko 25 milijardi dolara.
Tu nisu uračunate ekonomske štete za gospodarstvo u uništenim zonama, gdje je živjelo i radilo 13 i po milijuna ljudi i gdje se odvijala gotovo jedna desetina svih gospodarskih aktivnosti u Turskoj.
Poređenja radi, 1999. godine jak zemljotres pogodio je Izmit, žilu kucavicu turske industrije, koja je tada činila 30 posto BDP-a zemlje. Nakon tog zemljotresa, gospodarski rast države pao je za 3,3 posto.
Ekonomisti Svjetske banke rekli su za Glas Amerike da, iako je prerano za procjenu štete od potresa, još uvijek promatraju nekoliko faktora.
Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđa rast turske poljoprivrede od 3 posto ove godine, ali mnogi stručnjaci kažu da bi potresi, najjači koji su pogodili Tursku, mogli smanjiti rast za najmanje trećinu.
Turski stručnjak Timothy Ash, koji živi u Londonu, rekao je za Glas Amerike da će izravan ekonomski učinak biti manji od onog potresa 1999. godine, jer su potresi sada pogodili ruralna i poljoprivredna područja. Čim prođe šok od tragedije, očekuje srednjoročni gospodarski rast s početkom obnove.
Stručnjaci Svjetske banke kažu da se sama obnova nakon velikih katastrofa, koju bi provodili i privatni i državni sektor, smatra ulaganjem u gospodarstvo. Stoga bi obnova mogla ublažiti udar na samo gospodarstvo.