Vrijeme objave: 03.09.25 @ 09:23

Agencija za zaštitu potrošača u Hamburgu tužila je američku tvrtku Mondelez, koja između ostalog proizvodi čokoladu Milku. Optužuju Mondelez za nelojalnu konkurenciju, odnosno da navedena čokolada ima obmanjujuću ambalažu.

Tužba je pokrenuta nakon što je Mondelez smanjio gramažu Milke sa 100 na 90 grama. Iz udruge potrošača pojasnili su zašto smatraju da je riječ o obmanjujućoj ambalaži.

„Mnogi potrošači godinama kupuju Milku u njenom prepoznatljivom pakiranju, pretpostavljajući da se količina nije promijenila. No, prevareni su jer sada nekoliko različitih vrsta Milke ima po 90 grama, a prodaju se po istoj ili čak višoj cijeni“, istaknuli su.

Riječ je o pojavi poznatoj kao shrinkflacija – količina proizvoda se smanjuje, dok cijena ostaje ista. Potrošači tvrde kako su razlike u količini uočljive tek kada se usporede ambalaže prije i nakon smanjenja gramaže popularne čokolade. Uz to, dizajn pakiranja ostao je isti, dok je sama čokolada tanja za jedan milimetar.

Nadležni također kritiziraju proizvođače zbog shrinkflacije, za koju se navodi da ju trgovci vješto skrivaju. S druge strane, iz Mondeleza tvrde kako sve rade transparentno te da su kupce ranije obavijestili o promjenama u gramaži.

Udruge potrošača pozivaju kupce da obrate pozornost i na skimflaciju, koja podrazumijeva promjenu sastojaka proizvoda, a koja je gotovo neprimjetna. Tako se potrošači žale da se neki skuplji sastojci, poput mesa, zamjenjuju maslacem, lješnjakom, vodom ili aromama, piše Tagesschau.

blaz750x200
Oglasi
LM