Čokolada je jedna od poslastica bez kojih je dan nezamisliv. Mnogi ljubitelji ove poslastice vole da se počaste istom nakon ručka ili uz kavu, a ovih dana ona je u Bosni i Hercegovini postala pravi luksuz.
Osim poskupljenja svih životnih namirnica, poskupila je i čokolada, a razlog koji se navodi jeste porast cijena kakaoa na svjetskom tržištu. Cijena kakaa kao osnovne sirovine za proizvodnju čokolade, dosegla je svoj maksimum, a cijene su porasle za oko 225 posto. Cijene čokolade koju smo prije plaćali otprilike od 2-6 KM, porasle su i sada ponegdje prelaze i do 9 maraka.
Samim poskupljenjem, čokolada je postala luksuz koji će izgleda uskoro moći priuštiti samo oni sa visokim primanjima.
Za referentne podatke uzimali smo cijene iz dostupnih kataloga trgovina u Bosni i Hercegovini.
Za 100 grama čokolade regionalnih proizvođača, mliječne ili drugim ukusima, potrebno je izdvojiti oko 3,60 KM.. Za 100 grama Milka čokolade sa lješnjacima, potrebno je izdvojiti 4,50 KM, a moguće je naći za 1,5 – 2 KM na akcijama. Čokolade od 300 grama regionalnih proizvođača, pa čak i one sa rižom koja je slovila kao jedna od jeftinijih, potrebno je izdvojiti oko 9,20 – 9,5 KM.
Čokolada Milka od 300 grama, u zavisnosti od ukusa, košta od 5,45 KM do 9,5 KM. Radi komparacije, u njemačkom marketu, čokolada Milka od 100 grama košta oko 1,5 euro što je oko 2.93 KM. U hrvatskom marketu, čokolada iste gramaže košta oko 1,05 eura. Cijena Milke od 300 grama u Hrvatskoj, ukusa sa Oreo keksom je 2,99 eura. Čokolada od 300 grama, Noissete, košta oko 6,79 eura. No, ovo nije samo problem Europe ili regije.
Cijene kakaa su porasle zbog loše žetve u zapadnoj Africi, koja proizvodi najveći dio globalne ponude. Vremenski fenomen El Nino uzrokuje sušno vrijeme u Gani i Obali Slonovače, koje su dva najveća svjetska proizvođača kakao zrna. Cijene kakaa u utorak, 14. siječnja 2025. godine su završile nestabilnu sesiju nešto više. Potražnja za čokoladom je i dalje jaka uprkos višim cijenama. Također, smanjenje globalnih zaliha kakaa je loše za cijene.