Premijer Andrej Plenković rekao je u ponedjeljak u povodu obilježavanja Dana sjećanja kako je Vukovar simbol obrane slobode i Hrvatske te kako je na Vladi da na temeljima suvremene Hrvatske države čini maksimalne napore kako bi se odužila braniteljima i njihovim obiteljima.
“33 godine nakon velike tragedije za Vukovar, Vukovarce, hrvatske branitelje, za cijelu Hrvatsku, ponovno smo zajedno ovdje kako bismo obilježili najveći trenutak u Domovinskom ratu, simbol obrane slobode, obrane Hrvatske”, rekao je Plenković u Vukovaru. Dodao je da su u Vukovaru kako bi iskazali pijetet prema svima onima koji su dali svoje živote za slobodu Hrvatske, osobito onima u gradu heroju, ali i svim drugim hrvatskim braniteljima.
“Na nama je da na temeljima suvremene hrvatske države, a to je Domovinski rat, činimo maksimalne napore da se u svemu onome što radimo, a to smo činili proteklih nekoliko godina, na adekvatan način odužimo braniteljima i njihovim obiteljima te da simboli Domovinskog rata budu temelj suvremene hrvatske države”, istaknuo je premijer.
Ranije se Plenković oglasio i na društvenoj mreži X. “Obilježavajući Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, izražavamo poštovanje svima koji su položili živote za slobodnu Hrvatsku. Trajno se skrbimo o hrvatskim braniteljima, branimo istinu o Domovinskom ratu i nastavljamo tragati za nestalima”, napisao je premijer Andrej Plenković na X-u.
Ministar obrane Ivan Anušić napisao je na X-u kako je današnji dan “snažan podsjetnik na veliku cijenu slobode hrvatskog naroda, plaćenu hrabrim životima, ali i na našu obvezu da slobodu koju su nam hrvatski branitelji omogućili čuvamo i u zajedništvu nastavimo graditi bolju budućnost za našu Domovinu”.
“S dubokim poštovanjem poklonimo se herojima Vukovara i Škabrnje čija je žrtva utkana u temelje neovisnosti Republike Hrvatske. Neka im je vječna slava i hvala”, rekao je Anušić.
Vukovar se u ponedjeljak prisjeća najtežeg dana u novijoj povijesti kada je 1991., nakon 87 dana herojskog otpora, 18. studenog slomljena obrana grada koji su potom okupirali JNA i srpske paravojne postrojbe počinivši brojne zločine nad civilima i braniteljima u razrušenom gradu.
Tijekom gotovo tromjesečne agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar 1991. godine ubijeno je i poginulo najmanje 2717 hrvatskih branitelja i civila, oko 22.000 Vukovaraca je završilo u višegodišnjem progonstvu, a nekoliko tisuća branitelja i civila prošlo je kroz srpske koncentracijske logore, iz kojih se njih više od 300 nije nikada vratilo.
Uz Vukovar i Škabrnja će 18. studenoga obilježiti 33. godišnjicu stradanja civila i branitelja u napadu koji su pod zapovjedništvom Ratka Mladića počinili pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi.