Konzorcij “Logistika BiH” traži od ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića hitno diplomatsko djelovanje, jer je u posljednjih deset dana osam profesionalnih vozača uhićeno i privedeno u članicama EU – Njemačkoj, Austriji i Poljskoj, pod optužbama koje su pravno neutemeljene i suprotne duhu međunarodnih konvencija.
“Iako su nadležne službe u tim državama potvrdile da postupaju prema internim instrukcijama te da su vozači iz BiH formalno ispunjavali obveze iz AETR sporazuma i drugih važećih propisa, represivne mjere se i dalje provode, uključujući lišavanje slobode i financijske sankcije”, navodi se u pismu upućenom Konakoviću.
Iz Konzorcija navode da ovakva praksa izravno ugrožava osnovna ljudska i radna prava državljana BiH, narušava pravnu sigurnost međunarodnih operatera iz zemlje te predstavlja i grubo kršenje obveza koje su države članice EU preuzele prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), prenosi Srna.
Konzorcij traži od Konakovića organizaciju sastanka s veleposlanicima zemalja članica EU u BiH, s ciljem prezentacije zajedničke regionalne inicijative o statusu profesionalnih vozača u međunarodnom prometu, službenog tumačenja i distribucije zajedničke izjave o primjeni AETR pravila, te striktnog poštovanja međunarodnih ugovora i konvencija.
Traže i pokretanje sustavne inicijative prema institucijama EU, odnosno slanje službenog dopisa Generalnoj direkciji za mobilnost i transport, uključivanje Stalnog predstavništva BiH u Bruxellesu te bilateralne kontakte s vladama Njemačke, Austrije i Poljske radi hitnog prestanka represivnih mjera prema vozačima iz BiH.
Iz Konzorcija traže informaciju o institucionalnim koracima BiH povodom diskriminacije prijevoznika te dodaju da uhićenja mladih profesionalnih vozača iz zemlje moraju prestati.
“Ako se hitno ne uspostavi koordinirani institucionalni odgovor, BiH će se suočiti s egzodusom vozača iz sektora, gubitkom međunarodnih tržišta te urušavanjem strateške transportne industrije”, upozoravaju iz Konzorcijuma.
Iz Konzorcija zaključuju da ovo pitanje više nije samo pravno ili ekonomsko, već postaje pitanje dostojanstva građana BiH, kredibiliteta domaćih institucija i europskog standarda vladavine prava.