Suh zrak sa sobom donosi probleme za dišni sustav, a protiv njih možete se boriti na prirodan način pomoću biljaka koje ovlažuju zrak. S druge strane, ako imate problema s previše vlage u prostoru, također vam može pomoći priroda.
Pačempres je zimzeleno drveće koje ovlažuje zrak i upija nečistoće u domu. Neki tvrde da umanjuje simptome migrena i glavobolja. Zauzvrat traži hlad i redovito zalijevanje.
Ova biljka čini čudesne stvari: osvježava zrak, proizvodi velike količine kisika te neutralizira štetne tvari iz sintetičkih materijala. S obzirom na to da zadržava vlagu u svojim listovima, ne treba ju često zalijevati. Povrh svega, ne traži mnogo pažnje, pa ju možete smjestiti u bilo koji kut doma.
Fikus je jedna od najpopularnijih kućnih biljka jer vlaži zrak, ispunjava ga kisikom, neutralizira toksine i viruse te upija dosta prašine.
Najbolje uspijeva u domovima s mnogo prostora, a traži i stalnu hladovinu. Najčešća je vrsta fikus Benjamin, koji brzo raste i ne treba ga često zalijevati.
Ova se biljka ponaša poput bršljana – svojim lišćem brzo obuhvati prostor oko kojeg raste te se uzdiže prema svjetlosti. Brzo se prilagođava suhom zraku te ga postepeno ovlažuje. S druge strane, treba joj mnogo hlada i često zalijevanje.
Ova biljka s Madagaskara stvorena je za stanove sa suhim zrakom. U listovima zadržava vlagu i pomaže regulirati svježinu u svojoj okolini. Ne trebate ju često zalijevati, ali ju treba pozicionirati na mjesto s kojeg će dobiti dosta sunčeve svjetlosti.
Spatifilum
Vjeruje se da ova biljka donosi ljubav u dom, pa ju neki nazivaju ženskom srećom. Ne samo da spatifilum isušuje višak vlage u zraku i regulira klimu u prostoru, već i uništava spore plijesni. Najbolji učinak postići ćete ako biljku držite u prostoru na idealnih 18 Celzijevih stupnjeva.
Bobice kavovca pojavljuju se tek nakon pet ili šest godina od trenutka kada je biljka posađena, pa je najbolje kupiti već izraslu biljku. Ona isušuje višak vlage, a zrak ispunjava prekrasnim tropskim mirisom.
Limunovo stablo ispunja zrak fantastičnim citrusnim mirisom, a istovremeno uklanja višak vlage iz svoje okoline. Sadrži velik broj ljekovitih tvari te sterilizira prostor oko nje. Limunovo stablo voli sunčevu svjetlost i redovito zalijevanje, piše zadovoljna.hr.