Uskoro će godina dana kako je u Federaciji BiH počela primjena Zakona o materijalnoj potpori obiteljima s djecom koji je svoj djeci s područja Federacije BiH, a koja ispunjavaju uvjete propisane njime, omogućio jednaku visinu mjesečnog dječjeg dodatka.
Obnova postupka
Budući da je zakonom propisano da se zahtjevi za ostvarivanje ovog prava moraju obnavljati svake godine, iz Ministarstva rada i socijalne skrbi ovih su dana uputili obavijest. ,,Pravo na federalni dječji doplatak regulirano je Zakonom o materijalnoj potpori obiteljima s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine, a shodno tom propisu, zakonski zastupnik djeteta koje je ostvarilo pravo na dječji dodatak dužan je obnoviti zahtjev za nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak u mjesecu prije isteka prava”, naveli su iz resornog ministarstva. Obnova postupka podrazumijeva da se, ako pravo prestaje zaključno s rujnom, zahtjev za nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak podnosi u kolovozu. ,,Zbog velikog broja upita vezanih uz obnovu postupka, važno nam je naglasiti da nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak ne može početi prije sljedećeg mjeseca u odnosu na mjesec u kojemu je pravo na dječji dodatak po zakonu isteklo po prethodno podnesenom zahtjevu. Dakle, ako je zahtjev na osnovi kojega je donesena odluka o priznavanju prava na dječji dodatak po zakonu podnesen u listopadu 2022. godine, do prestanka prava dolazi nakon 12 mjeseci, odnosno zaključno s rujnom 2023. godine. U takvoj situaciji nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak može početi teći tek od listopada 2023. godine, pod uvjetom da je zahtjev podnesen u kolovozu”, najavio je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić. Objasnili su da se obnovljeni zahtjev za ostvarivanje prava podnosi na obrascu propisanom člankom 5. pravilnika posebno za svako pojedino dijete i treba biti potpisan od zakonskog zastupnika djeteta u čije se ime podnosi zahtjev.
Što treba dostaviti
Uz zahtjev za nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak potrebno je pribaviti sljedeću osnovnu dokumentaciju: CIPS-ove prijavnice svih članova zajedničkog kućanstva, kućnu listu ovjerenu od nadležnog općinskog tijela; izjavu zakonskog zastupnika u kojoj se navode objektivni razlozi nepodudaranja CIPS-ovih prijavnica i kućne liste (u slučaju njihova nepodudaranja), koja ne mora biti ovjerena od nadležnog općinskog tijela i koja se daje u nadležnom centru za socijalni rad/službi socijalne zaštite; dokazi o prihodima za posljednja tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva koji su propisani čl. 10., 11., 12. i 13. pravilnika, koje pribavlja nadležni centar za socijalni rad/općinska služba socijalne zaštite po službenoj dužnosti i izjavu u kojoj će zakonski zastupnik djeteta potvrditi da su svi ostali podaci i dostavljena dokumentacija uz prvobitni zahtjev ostali nepromijenjeni, koja ne mora biti ovjerena od nadležnog općinskog tijela i koja se daje u nadležnom centru za socijalni rad/službi socijalne zaštite.
Iz Ministarstva napominju da podnositelji zahtjeva, uz navedeni zahtjev za nastavak ostvarivanja prava na dječji dodatak, dostavljaju samo CIPS-ove prijave za svakog pojedinog člana zajedničkog kućanstva i kućnu listu ovjerenu u nadležnoj općini. Što se tiče dokumentacije kojom se dokazuju prihodi članova zajedničkog kućanstva, pribavljaju je nadležni centri za socijalni rad/službe socijalne zaštite po službenoj dužnosti. ,,Iznimno od navedenog, a u situaciji kada, unatoč službenom zahtjevu upućenom prema drugim nadležnim institucijama (Porezna uprava, službe za zapošljavanje i slično), dolazi do neopravdanog kašnjenja u dostavljanju traženih podataka ili dokumentacije, tada centri za socijalni rad, odnosno općinske službe socijalne zaštite mogu tražiti od podnositelja zahtjeva za ostvarivanje prava na dječji dodatak pribavljanje navedene dokumentacije kojom se dokazuju prihodi kako bi se pravodobno riješili njihovi zahtjevi”, naveli su iz ovog ministarstva. Inače, Zakon o materijalnoj potpori obiteljima s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine počeo se primjenjivati od 9. listopada 2022. godine. Ovaj zakon propisuje da pravo na dječji dodatak mogu ostvariti djeca do navršene 18. godine ako zajednički mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 40 posto najniže plaće u Federaciji i ako dijete nije smješteno u udomiteljsku obitelj ili ustanovu socijalne zaštite u razdoblju duljem od 30 dana. Zakonom je definirano i kako će ovaj dodatak svake godine biti usklađivan s iznosom najniže plaće u ovom bh. entitetu.
Tako je od početka ove godine u primjeni odluka Vlade Federacije BiH o iznosu najniže plaće za 2023. godinu, a čime je povećana osnovica za obračun dječjeg dodatka i, umjesto prošlogodišnjih 103,17 KM, tijekom ove godine iznosi 113,24 KM.