Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić na današnjem obraćanju zahvalio se građanima na dosadašnjem strpljenju i poštivanju propisanih mjera, te ih pozvao na daljnji oprez kako bi se zadržala povoljna epidemiološka situacija:
“Potpuno je u ovom trenutku pogrešno pomisliti da je ovo kraj pandemije. Tu bismo napravili veliku grešku. Mi ćemo i dalje živjeti u uvjetima stalne prijetnje, te i sad postoji prijetnja da se možemo zaraziti. Virus je još uvijek tu i zato je bitno da se svi pridržavamo propisanih mjera i da se ni za trenutak ne zanesemo i opustimo jer nam se to može višestruko negativno vratiti, da doživimo ekspanziju bolesti”, upozorio je Mandić.
“Stalno ponavljamo opće mjere – držanje distance, često i temeljito pranje ruku, nošenje maski…, i to ćemo i dalje ponavljati i u opasnosti smo dok u upotrebu ne dođe cjepivo protiv COVID-19”, naglasio je, dodajući kako je epidemiološka situacija u FBiH dosta povoljna:
“Imamo zadnjih dana veoma mali broj novih slučajeva, a broj oporavljenih se povećava iz dana u dan. Idemo na postupno ublažavanje mjera, što između ostalog podrazumijeva da smo naučili da živimo sa virusom i da prihvatimo tzv. „novu normalnost“. Ponovo je u funkciji javni prijevoz, otvaraju se bašte restorana, ali u novim i drukčijim okolnostima, koja podrazumijevaju pridržavanje propisanih mjera”, kazao je te podcrtao kako je u proteklom periodu postotak smrtnosti od oboljenja COVID-19 nizak:
“Naši ljekari su izuzetno stručni i to su pokazali, ponosan sam na njihov rad, imali smo dovoljan broj intenzivista i stručnih ekipa da pružimo najveći nivo zdravstvene zaštite i kao što vidite vrlo dobro smo odgovorili na ovu situaciju”, kazao je Mandić.
Govoreći o trenutnoj epidemiološkoj situaciji, član Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva i šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Sanjin Musa kazao je da su u protekla 24 sata na području Federacije BiH testirana 653 uzorka, od kojih je jedan pozitivan na COVID-19. Trenutno je hospitalizirano 35 pozitivnih osoba, a jedna osoba je na respiratoru. Do sada je oporavljen 701 pacijent, dok je 256 i dalje aktivnih slučajeva, zabilježeno je 37 smrtnih slučajeva.
“Situacija je dosta povoljna, broj zaraženih je manji, ali oprez je potreban i dalje. Ukoliko se dalje budemo pridržavali osobnih mjera zaštite, fizičke distance, nošenja maski u interakciji, mislim da ćemo imati jednu stabilnu situaciju”, kazao je Musa napomenuvši kako se vrlo oprezno i na sustavan način prišlo mjerama ublažavanja:
“Prije prvih mjera koje su krenule sa 1. svibnjem smo imali zadovoljavajuću situaciju, jedan trend pada incidence, uzorak pozitivnih je iznosio ispod 5 posto od ukupnog broja uzoraka i to nam je dalo argumente da možemo krenuti u prvu fazu ublažavanja mjera. Nakon toga smo pozorno pratili situaciju i u sljedećih devet dana je bilo potvrđeno 78 slučajeva na skoro pet tisuća testova, i dalje je bila vrlo niska pozitivnost – oko tri posto od broja ukupnih uzoraka. Od ovih 78 potvrđenih, 54 slučaja su bila iz Zeničko-dobojske županije vezano za lokalno žarište koje se sanira”, podsjetio je Musa, podcrtavajući kako će se stanje i dalje pomno pratiti:
“Situaciju ćemo i dalje pratiti, i na osnovu toga ići u dalje faze ublažavanja. Vrlo pozorno i sustavno sve pratimo da bi nam sve to ukazalo na potencijalne kritičke točke i na koji način dalje da postupamo”, kazao je.
Nakon prvog potvrđenog slučaja 9. ožujka u FBiH, dodao je Musa, primijećen je ciklus porasta broja oboljelih:
“Zahvaljujući javno zdravstvenim mjerama distance gdje su se ljudi doslovno sklonili od virusa, uspjeli smo da spriječimo nagli porast obolijevanja. Sada se društvo ponovo vraća u normalno funkcioniranje, s tim da i dalje moramo voditi oprez o načinu zaštite, načinu interakcije…, i treba biti sasvim jasno da vjerovatnoća da se osoba zarazi ovisi o broju zaraženih osoba, broju kontakata, odnosno broju interakcija koje dovode do potencijalne zaraze”.