Vrijeme objave: 03.06.25 @ 21:19

Povodom Svjetskog dana bicikla, koji se obilježava 3. lipnja, na području općine Vitez provedena je dvodnevna akcija uređenja biciklističke staze „Staza stare pruge“, smještene na nekadašnjoj trasi uskotračne pruge Lašva – Jajce. Akciju su organizirali Turistička zajednica SBK/KSB te biciklistički klubovi „Vitez“ i „Tempo“.

U okviru aktivnosti uklonjeno je visoko i nisko raslinje kako bi staza bila u potpunosti spremna za korištenje. Kako navode organizatori, stanje staze je znatno bolje u odnosu na prethodne godine, što ukazuje na njen sve češći i širi nivo korištenja među biciklistima.

– Raduje nas što smo u protekla dva dana susreli veći broj biciklista na terenu, što potvrđuje da staza živi i da je prepoznata kao atraktivna ruta. Ove godine stanje staze je znatno bolje nego ranije, što je dokaz redovnog korištenja – izjavio je Miroslav Matošević, direktor Turističke zajednice KSB, koji zajedno sa članovima biciklističkih klubova dva dana sudjeluje u akciji uređenja staza.

Ovu inicijativu već treću godinu zaredom zajednički provode BK Tempo i Biciklistički klub “Vitez” u partnerstvu s Turističkom zajednicom KSB, uz financijsku podršku Turističke zajednice KSB i Općine Vitez.

“Staza je od danas spremna za korištenje – kako za bicikliste, tako i za pješake, a vjerujemo da će se i ove godine koristiti kao i hodočasnička ruta prema Busovači i Podmilačju”, složni su u izjavi članovi biciklističkih klubova.

Uređene su ključne dionice staze:

  • Radakov most – Raško polje
  • Novaci – Lovački dom
  • Krčevine

Svjetski dan bicikla, ustanovljen rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, naglašava važnost bicikla kao jednostavnog, dostupnog, ekološki prihvatljivog i održivog sredstva prijevoza. Viteška biciklistička staza upravo je primjer lokalne inicijative koja doprinosi promociji zdravog života, ekologije i održivog turizma.

Slobodan Boca Brkic
Sanjin Zirdum
Marin Nakić
Nikola Josipovic
Marin Sučić
Kristijan Rile Rajković
Miroslav Matosevic

blaz750x200
Oglasi
LM