Na padinama Vlašića, nedaleko od Travnika, nalazi se selo Guča Gora, poznato po Franjevačkom samostanu i crkvi sv. Franje Asiškog.
Selo Guča Gora uvršteno je među 17 najljepših sela Bosne i Hercegovine, a budući da je ova inicijativa od ljetos dio svjetskog brenda “Najljepša sela svijeta”, s pravom možemo reći da se i Guča Gora nalazi na svjetskoj turističkoj karti, piše N1. Kad dođete u Guču Goru, samostan je svakako građevina koja dominira. Prvobitni samostan u pisanim se dokumentima spominje čak 1425. godine.Stoljećima je to mjesto imalo burnu povijest, ali može se reći da današnja crkva i samostan datiraju iz 1856. godine, odnosno dogradnjom po projektu arhitekta Josipa Vancaša iz 1894. godine.
Samostan i crkva zapaljeni su 1945. godine, ali su desetljeće poslije ponovno podignuti. Samostan i crkva doživjeli su sličnu sudbinu i u proteklom ratu. Oboje su potpuno devastirani i demolirani. Samostan je u lipnju 1993. okupirala Armija BiH i od njega napravila zapovjedno mjesto za ratne operacije 1993./1994. godine. Nakon povratka, 1994. godine počela je obnova samostana i crkve.
Danas i samostan i crkva služe svojoj svrsi. Posljednjih godina obnavlja se stari dio samostana u kojem će biti smješteni muzej i galerija te dvorane za pastoralni rad. U planu je obnova i stambenog dijela samostana. Danas se u samostanu čuva vrijedna i velika etnografska zbirka, a tu je i knjižnica s nekoliko tisuća knjiga. Nažalost, zbog renoviranja prostorija muzeja nije moguće pristupiti eksponatima, ali uskoro slijedi otvorenje, pa će zbirka biti dostupna za pregled posjetiteljima.
Zanimljivo je da je samostan često posjećivao nobelovac Ivo Andrić. Selo Guča Gora smješteno je na obroncima planine Vlašić koju je 2007. godine parkom prirode proglasilo Općinsko vijeće Travnik.
U blizini sela nalazi se poznata borova šuma Carine, lokalno izletište. Prilikom posjeta ovom selu možete obići i manje poznate lokacije poput srednjovjekovnih grobnica ili kušati domaću kukuruzu pripremljenu od domaćeg brašna u selu.