Kad su se prije nekoliko godina prve grupe migranata pojavile u Bosni i Hercegovini, one su prvenstveno bile sastavljene od članova obitelji, a često je i nekoliko generacija putovalo zajedno. Danas na ulicama bh. gradova, a pogotovo u Krajini, mogu se primijetiti samo mlađi muškarci.
Novo izvješće FRONTEX-a (Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu) govori kako je broj migranata registriranih na vanjskim granicama EU manji za 15 posto u odnosu na isti period prošle godine, kao osnovni razlog i dalje se navodi pojava pandemije koronavirusa, govori ekspert za sigurnosna pitanja Safet Mušić.
Mušić potvrđuje da kad se gleda struktura migranata vidljivo je da je oko 90 posto njih koji borave na prostoru BiH mlađe životne dobi, muškarci, samci.
Mušić kaže i kako, kad se govori o poštivanju UN konvencija, kao i regulativa EU koje se odnose na poštivanje ljudskih prava, a time i prava koja imaju ljudi u pokretu-migranti, te obaveza koje bi BiH po tom pitanju trebala izvršavati, onda i nisu važne činjenice koliko godina imaju migranti, odakle su, da li su ekonomski migranti ili bježe od sukoba.
Migrantska kriza posebno je naglašena u Krajini te glavnom gradu BiH. Prema nekim informacijama, na ulicama Sarajeva nalazi se više od pet tisuća migranata koji usložnjavaju sigurnosnu situaciju u našoj zemlji.
U Velikoj Kladuši svakodnevno svjedočimo prosvjedima građana, a novi ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić posebno je naglasio ovaj problem kao prioritetni u svom radu.
Svjedoci smo kako je u posljednje vrijeme sve više migranata i u Vitezu, o čemu govori i fotografija ispod, koju nam je poslao naš čitatelj.