Kada su mnogi očekivali da će priča o 19. Večernjakovu pečatu dobiti epilog, ali tek 2021., ovih dana direkcija Večernjakova pečata pozitivno je iznenadila priopćenjem da će se izvrsnost nagrađivati i 2020. godine, unatoč pandemiji koronavirusa.
Na širem popisu Večernjakova pečata bilo je više od 1000 kandidata. Ocjenjivački sud, sastavljen od novinarskih ekipa, dugogodišnjih suradnika manifestacije, ljudi iz struke koji su analizirali imena u kategorijama iz kojih oni dolaze, imao je pune ruke posla sa samo jednim ciljem, izabrati najbolje osobe poštujući sve one vrijednosti koje BiH ima, a koje, nažalost, neki itekako žele gurnuti u drugi plan. I zato postoji Večernjakov pečat koji već 19 godina u svijet šalje pozitivnu sliku ove zemlje i promovira ljude koji su postigli gospodarske, sportske, kulturne… uspjehe, dali život za druge, spasili živote, sagradili nekome kuće, inovacijom zadivili svijet…, učinili djela kojima se svi možemo ponositi.
Stjepan Perković – umjetnik iz Viteza s celebralnom paralizom slika lijevim stopalom. Ovog pisca i slikara iz Viteza nije zaustavila ni teška bolest. Školovao se u Zagrebu, objavio zbirku poezije pod naslovom “Otisci dubine”. Ilustrirao sedam knjiga drugih autora. Član je međunarodne Udruge slikara koji slikaju ustima i nogama. Diplomirao slikarstvo na Slobodnoj umjetničkoj akademiji. Za njegove radove već kažu da su remek-djela. Nominiran je za 19. Večernjakov pečat u kategoriji Ponos BiH za pothvat godine.
Marijan Tustonja – od štićenika Majčina sela do vođe studenata i asistenata na fakultetu. Sa šest godina ostao je bez oca. S bratom i sestrom s poteškoćama predan je iz rodnog Viteza u Majčino selo u Međugorje jer se majka nije mogla brinuti o njima. S dvanaest godina ostao je i bez majke. Kao izvrstan student socijalnog rada u Mostaru postao je predsjednik “vojske” od dvanaest tisuća studenata , potom i asistent na fakultetu. Mogao je ići raditi u Švicarsku. No, izabrao je Bosnu i Hercegovinu.
Denis i Lejla Kraljević – daleko od mora, u Vitezu, u Središnjoj Bosni, stvorili su prvo bh. brodogradilište. Da u biznisu nema nemogućeg, najbolje potvrđuje primjer supružnika poduzetnika u Vitezu. Upravo su u Vitezu odlučili napraviti prvu luksuznu jahtu u BiH. Upravo im je to i uspjelo i sa svojih dvanaest metara nazvana je “Teslom u brodogradnji” budući da ta plovila još nitko nije pravio na hibridni pogon. Osim luksuznih jahti, u prvom bh. brodogradilištu prave se i katamarani, ali i kuće na vodi. Nominirani su za 19. Večernjakov pečat u kategoriji Ponos BiH za gospodarstvo.
Tko će ove godine biti Osoba godine u BiH, a tko pobjednici u kategorijama? Doznat ćemo na finalu manifestacije 7. lipnja, a svoje favorite moći ćete podržati nakon objave imena u ponedjeljak, čime ćete pomoći ocjenjivačkom sudu 19. Večernjakova pečata u proglašenju najboljih.