Rusko tržište je, kažu proizvođači, uvozilo ogromne količine voća sa našeg područja
Plasman naših proizvoda na rusko tržište je stao. Zbog sigurnosnih razloga, velike udaljenosti i ekonomske neopravdanosti, 90 posto prijevoznika iz BiH ne želi da vozi u Rusiju. Izvoznici u panici. Ovom odlukom direktno su pogođeni voćari. Berba jabuka je počela, urod će završiti u hladnjačama, jer prema Rusiji ne može, a uzgajivači se plaše da viškove neće moći plasirati na druga tržišta.
„To je prvenstveno zbog situacije koja je u Ukrajini i Rusiji. Pravi se veliki krug, to su relacije koje traju 10-20 dana, veliki su troškovi, cijene prijevoza su male“, objašnjava za Federalnu televiziju Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport RS-a.
Berba ranih sorti jabuke počela je prije desetak dana. Ugovorene količine su na čekanju u hladnjačama, a proizvođači u problemima. Jedni ne mogu da naplate potraživanja, drugi panično traže alternativna tržišta. Rusko tržište je, kažu proizvođači, uvozilo ogromne količine voća sa našeg područja.
„I bit će veliki problem ako ne bude išlo. Da ne dolazi iz Poljske 100 tona – kad svaki dan prođe, to je veliko. Mi bismo i ovdje dobro prolazili da nije crnog tržišta“, kaže proizvođač Rade Njegić.
Rano jutros, proizvođači u panici, dovozili su robu na bijeljinsku tržnicu. Ali tu nastaje novi problem. Tržište je prepuno uvezenih jabuka.
Rajko Kulaga, predsjednik Poljoprivredno-zadružnog saveza RS-a, podsjeća kako je tržište otvoreno i kako imaju problem koji potenciraju – da se uvede mehanizam sezonske zaštite poljoprivrednih proizvoda.
„Apeliramo stalno na sve one koji uporno odbijaju uvođenje zaštitnih mjera da se konačno dozovu pameti i vide koliko naša proizvodnja propada zahvaljujući prekomjernom uvozu. Takva je situacija i sa jabukama i sa mesom i mlijekom – svi sektori su podjednako pogođeni“, upozorava Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS-a.
Iz resornog ministarstva najavljuju hitne mjere pomoći proizvođačima u vidu iznalaženja novih tržišta.
„S obzirom na to da imamo informaciju da su od jutros prijevoznici odustali od kompletnog transporta za Rusiju, sagledat ćemo situaciju danas- sutra, izaći sa direktnim informacijama kako pomoći proizvođačima da prevaziđu ovaj problem – da iznađemo neko novo tržište gdje mogu prodati po istoj cijeni koja je išla i za Rusiju“, poručuje Zoran Maletić, pomoćnik ministra poljoprivrede RS-a.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, samo u prvih osam mjeseci ove godine u Rusiju je izvezena roba vrijedna oko 34 milijuna maraka, od čega voća i orašastih proizvoda oko 6 milijuna. U Udruženju voćara ističu da će se, po svemu sudeći, izvozu na rusko tržište okrenuti samo veliki robni proizvođači, dok će dio domaće jabuke završiti i na tržištu nordijskih i arapskih zemalja.