Iskazima svjedoka o komunikacijskim uređajima 325. brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) i čitanjem iskaza preminulih svjedoka o zarobljenim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i njihovim ubojstvima, počeo je dokazni postupak Obrane na suđenju za ratni zločin počinjen u selima pored Viteza, piše Detektor.ba.
Mevludin Berberović, svjedok Obrane prvooptuženog Ibrahima Purića, svjedočio je o sredstvima komunikacije 325. brdske brigade ABiH korištenim 1993. i 1994. godine, kazavši da su se stožer i centar veze ove brigade nalazili u jednoj kući. Posvjedočio je da, kao načelnik stožera ove brigade, nije imao telefon u prostorijama koje je koristio, kao ni zapovjednik brigade, nego da su za komuniciranje koristili centar veze u podrumu kuće.
Na pitanje Envera Baždara, branitelja prvooptuženog, o zarobljenim i ubijenim vojnicima HVO-a, svjedok je rekao da je o tome čuo tek nakon akcije, ali da ne zna od koga. Tužitelj Ivan Matešić je konstatirao kako je svjedok ranije govorio drugačije o saznanjima da su vojnici zarobljeni te ga pitao da li je spreman na suočavanje sa svjedokom koji tvrdi drugačije, na što je Berberović odgovorio da jest.
“Pričalo se da je bilo zarobljenih, ubijenih, kada sam prešao u korpus, 1994. ili 1995., nisam siguran”, pojasnio je Berberović.
Odgovarajući o sredstvima komunikacije, svjedok je tužitelju kazao i da nije postojao PTT telefon, nego žičana veza u zapovjedništvu 325. brigade ABiH.
Drugi svjedok Safet Sivro posvjedočio je da stanuje u Počulici, u kući koja je služila kao zapovjedništvo 325. brigade ABiH. Rekao je da je tijekom rata tu dolazio povremeno, kako bi kontaktirao brata u Kruščici i da je za to koristio centar veze u podrumu kuće.
U sudnici je pročitan i iskaz preminulog svjedoka Envera Purića, brata prvooptuženog koji je u vrijeme akcije, kao pripadnik 27. brdske brigade ABiH, boravio u blizini zapovjedništva 325. brigade. U iskazu koji je pročitao branitelj svjedok je kazao da je o zarobljavanju vojnika, zločinu i činjenici da je njegov brat osumnjičen za taj slučaj prvi put čuo od kolege nakon što se vratio kući.
Tužitelj je konstatirao da bi sa svjedokom, da se nalazi u sudnici, razjasnio kako to da nije čuo o zarobljenim vojnicima s obzirom na to da je razgovarao s tri zarobljenika HVO-a, kao i da je vodio istragu o pljački u Križančevom Selu.
Za ubojstva najmanje 12 vojnika HVO-a koji su se predali, kao i dva civila – žene hrvatske nacionalnosti, počinjena prilikom napada na Križančevo Selo, Šafradin i Dubravice kod Viteza 22. prosinca 1993. godine, optuženi su Ibrahim Purić, Nijaz Sivro, Ibrahim Tarahija, Rušit Nurković, Almir Sarajlić, Sadik i Šaćir Omanović te Kasim Kavazović.
Prema optužnici, Purić je bio zapovjednik 325. brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), Tarahija zapovjednik Treće bojne ove jedinice, Sivro i Nurković pomoćnici zapovjednika , a ostala četvorica pripadnici brigade.
Branitelj Baždar je kao dokaz predložio i čitanje dnevnika Derviša Varupe, koji je pozvan kao svjedok Obrane Nijaza Sivre. Vijeće je odlučilo da će ovaj dokaz naknadno pregledati, a da će Obrana prvooptuženog ispitati svjedoka pred Sudom o okolnostima iz ovog dnevnika.
Obrana Almira Sarajlića predložila je medicinsko i kriminalističko vještačenje o navodima iz optužnice. Matešić je prigovorio prijedlogu za kriminalističko vještačenje, te će Sud naknadno donijeti odluku o ovom i drugim prijedlozima Obrana.
Naredno ročište zakazano je za 8. srpanj 2022. godine