Europska unija upozorila je Donalda Trumpa priopćivši da je spremna uzvratiti zbog “štetnih” carina čije je uvođenje najavio američki predsjednik. Europski čelnici, uključujući njemačkog kancelara Olafa Scholza, rekli su da EU ima “vlastite pravce djelovanja” nakon što je Trump izjavio da je Unija “užasno tretirala SAD” i da će zato biti sljedeća na redu za carine, nakon što je istima zaprijetio Kanadi, Kini i Meksiku.
Reakcija na Trumpov potez stigla je u trenutku kad Keir Starmer u ponedjeljak putuje u Bruxelles, gdje će kao prvi britanski premijer nakon Brexita prisustvovati summitu EU-a. Doznaje se, naime, da je Starmer spreman učiniti niz ustupaka kako bi izgradio bliže veze s Bruxellesom, a jedan od ciljeva je i pridruživanje trgovinskom paktu pod vodstvom EU-a. No britanski oporbeni čelnici upozorili su premijera da se Ujedinjeno Kraljevstvo ne bi trebalo previše približavati Uniji, nego dati prioritet postizanju trgovinskog sporazuma sa SAD-om.
Glasnogovornik Europske komisije rekao je da carine “stvaraju nepotrebne ekonomske poremećaje” i “štetne su za sve strane”, a Scholz je dodao će EU uzvratiti ako ih SAD uvedu, prenosi The Telegraph.
– Važno je da ne dijelimo svijet brojnim carinskim barijerama – izjavio je, naglasivši da je Europska unija “snažno gospodarsko područje koje ima svoje pravce djelovanja”. S njim se slaže i Marc Ferracci, francuski ministar industrije, koji kaže kako je “jasno da se mora reagirati”.
– Da bi odgovor bio učinkovit, mora se fokusirati na proizvode koji su važni za zemlju s kojom pregovarate – rekao je. O svemu se oglasio i Klaas Knot, čelnik nizozemske središnje banke i član vijeća Europske središnje banke.
– EU neće dopustiti da bude pregažena. Mi smo moćan trgovinski blok s 400 milijuna potrošača – izjavio je.
Dužnosnici Europske unije navodno već neko vrijeme kuju planove za nepredviđene situacije u trgovinskom ratu Trumpom, ali ako isti ne uspiju, kreatori politike EU-a mogli bi carinama od 50 posto ili više pogoditi različite uvozne proizvode iz SAD-a.
Yvette Cooper, britanska ministrica unutarnjih poslova, upozorila je da bi Trumpovo nametanje carina moglo imati “stvarno štetan utjecaj” na globalno gospodarstvo. Upitan o američkim carinama, Keir Starmer rekao je da su njegovi dosadašnji razgovori s američkim predsjednikom bili usredotočeni na snažne trgovinske odnose.
Nigel Farage, poznati borac za Brexit, čelnik desničarske stranke Reform UK i Trumpov prijatelj, žestoko se protivi “previše bliskom povezivanju” UK-a s “podijeljenom” EU, a za Starmerov put u Bruxelles kaže da ga je “jako zabrinuo”.
– Usklađivanje s EU je ono čemu Keir Starmer teži, ali to će ujedno znatno otežati trgovinske sporazume i napredne trgovinske ugovore s Amerikom – upozorio je Farage.