Marko Primorac, potpredsjednik Vlade i ministar financija odlazi iz Banskih dvora, doznaje Večernji list. Kako pišu, ide na dužnost potpredsjednika Europske investicijske banke. Ministar bi na dužnosti trebao otići već krajem ovog tjedna. U tom roku premijer bi trebao izabrati novog ministra financija.
Europska investicijska banka ima osam potpredsjednika, a prvi put će tu funkciju preuzeti Hrvat. Primorac je ministar postao 2022., zamijenio je Zdravka Marića koji je na vlastiti zahtjev otišao iz Vlade. Primorac je u Vladu došao s mjesta profesora na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Njegovo ekspertiza je upravljanje financijama u javnom sektoru, porezna politika i fiskalna decentralizacija. Marko Primorac bavio se izučavanjem javnih financija, lokalnim financijama, poreznim sustavom i upravljanjem javnim dugom, a u njegovu životopisu uz ostalo piše da je kao autor ili koautor objavio četiri sveučilišna udžbenika.
Od 2018. do 2020. godine obnašao je dužnost savjetnika za gospodarstvo predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović. O odlasku i njegovoj novoj dužnosti oglasili su se iz Vlade: “Radi se o najvećoj multilateralnoj razvojnoj banci, a Hrvatska bi prvi put ikada dobila čovjeka na takvom mjestu.
Nakon što je Vujčić postao potpredsjednik ECB-a, izbor Primorca kao potpredsjednika EIB-a na inicijativu i uz potporu premijera Plenkovića, će biti dodatno snažno pozicioniciranje u ključnim međunarodnim institucijama. Primorac je poziciju dobio jer je ekspert, ima političko i upravljačko iskustvo u Vladi, ali i ugled među međunarodnim financijskim krugovima”, kažu iz Vlade, pišu 24sata.


