Vrijeme objave: 09.07.25 @ 10:57

Max Primorac, analitičar Heritage Zaklade koja je pisala dio programa sadašnje američke administracije predsjednika Donalda Trumpa u detljnome izvješću oštro kritizira dosadašnji međunarodni pristup Bosni i Hercegovini naglašavajući pravo tri naroda na ravnopravnost. Njegov najvažniji prijedlog za Trumpovu administraciju jest da prestane podržavati centralističke projekte koji u praksi jačaju bošnjačku dominaciju i da podrži stvaranje hrvatske federalne jedinice, čime bi, prema autoru, bila ispravljena velika nepravda prema Hrvatima i smanjeni separatistički i radikalni utjecaji. 

Primorac eksplicitno poziva novu američku administraciju (Trumpovu) da ispravi dugogodišnju nepravdu prema Hrvatima:
– traži vraćanje političkih prava Hrvatima, jer su, zbog bošnjačkog „cross-over“ glasanja, Hrvati izgubili mogućnost da sami biraju svoje predstavnike u Predsjedništvu i institucijama Federacije BiH;
– navodi dramatičan podatak da je hrvatska populacija pala za 62 %, s 835.000 (1991.) na 330.000 (2024.), zbog osjećaja političke i društvene marginalizacije;
– smatra da su Hrvati najpouzdanija prozapadna zajednica u BiH i da ih SAD trebaju poduprijeti, dok bošnjačko političko vodstvo sve više koketira s Iranom i Muslimanskom braćom;
– predlaže stvaranje tri federalne jedinice (bošnjačke, hrvatske, srpske), što bi Hrvatima prvi put od 2006. omogućilo samoupravu i očuvanje nacionalnog identiteta.

Važne poruke:
– OHR kao europski “raj”: Primorac opisuje Ured visokog predstavnika (OHR) kao „europski raj“ (tj. kolonijalnu vlast), s više od 900 nametnutih odluka, uključujući smjene izabranih političara, što je u suprotnosti s Daytonom.
Utjecaj Irana i islamskog radikalizma:
tvrdi da Iran (IRGC) od rata ima duboke veze s bošnjačkim vodstvom, posebno s obavještajnim strukturama;
navodi nedavni posjet iranskog dužnosnika Sarajevu, koji je izazvao bijes Trumpove administracije;
upozorava na radikalizaciju bošnjačkog vodstva, koja je kulminirala zabranom skupa Europske konferencije rabina u Sarajevu.

Američki interesi – plin i energija:
opisuje kako je američki veleposlanik blokirao planove hrvatskih dužnosnika u BiH za vlastitu plinsku kompaniju, što je naštetilo američkim energetskim interesima;
Primorac tvrdi da bi Hrvatska i BiH Hrvati mogli postati ključni partneri SAD-a za izvoz američkog LNG-a u Europu, smanjujući ruski i kineski utjecaj.

Bizarna birokracija:
BiH, s 2,5 milijuna stanovnika, ima čak 149 ministara u 13 vlada, 9 predsjednika i potpredsjednika te 635 parlamentaraca, što Primorac smatra apsurdom koji blokira razvoj.
Podaci o etničkoj strukturi:
samo 1 % stanovništva BiH izjašnjava se kao „Bosanci“ (građanska identitet), dok je etnički identitet i dalje presudan.

Zanimljiv podatak o dijaspori:
u SAD-u djeluju brojne bošnjačke lobističke organizacije, dok nema gotovo nikakvih hrvatskih ili srpskih lobija za unitarističku BiH, što rezultira time da se „Bosnian“ u američkom diskursu gotovo poistovjećuje s Bošnjakom.

blaz750x200
Oglasi
LM