Iz Hercegovačke gorske službe spašavanja Čapljina stiglo je upozorenje, te su na svom FB profilu objavili postupke prve pomoći i prevencije u slučaju ugriza zmije.
U slučaju zmijskog ugriza zmiju nemojte pokušati uhvatiti ili usmrtiti, kako bi je odnijeli liječniku, jer bi pri tome mogla ponovno nekoga ugristi. Ovo je posebice opasno ako se radi o otrovnom zmijskom ugrizu.
Glavni simptom ugriza otrovnice je oticanje tkiva koje se brzo širi od mjesta ugriza, a kao lijek protiv trovanja zmijskim otrovom koristi se posebni protuotrov. Liječnici vrlo dobro znaju prepoznati ugriz otrovnice.
Osoba koju je ugrizla zmija otrovnica trebala bi se smiriti koliko je god moguće, te ukloniti odjeću i nakit s mjesta ugriza zbog oticanja tkiva, a ranu pustiti da slobodno krvari bez rezanja ili isisavanja otrova.
Osobu koju je ugrizla zmija potrebno je što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove (po potrebi zvati 112 ili HGSS), a poželjno bi bilo očistiti ranu i imobilizirati ekstremitet koji je zadobio ugriz pomoću nekog čvrstog predmeta i zavoja kako bi se što manje pomicao čime će se usporiti širenje otrova.
Otrovnicama njihov otrov služi za hvatanje plijena, a čini ga mješavina biološki aktivnih tvari koje žrtvu trebaju onesposobiti kako bi je zmija lakše progutala.
Iako otrov prvenstveno koriste za hvatanje plijena zmije ga mogu koristiti i u samoobrani. Ugrizi nekih neotrovnih zmija također znaju biti vrlo bolni i neugodni, ali mjesto ugriza nikada jako ne otekne. Kao posljedica ugriza neotrovnica moguće su infekcije ozlijeđenog tkiva unesenim mikroorganizmima.