Vrijeme objave: 21.07.25 @ 20:00

Diplomirana dramaturginja Anela Križanac već dugi niz godina poznata je široj javnosti kao svestrana kazališna umjetnica. Nakon što je 2006. godine diplomirala na Akademiji scenske umjetnosti, na odsjeku za dramaturgiju, u Sarajevu, vraća se u Novu Bilu i osniva Kazalište mladih „Korifej“. Sve do konca 2009. godine paralelno radi kao redateljica i glumica i u Gradskom kazalištu mladih u Vitezu.

U Hrvatskom kulturnom centru u Novoj Biloj od 2009. godine radi kao programska-menadžerica, a na Faranjevačkoj teologiji kao vanjska suradnica vodi Studentski teatar te radi kao asistentica na predmetu Retorika. Godine 2021. pokreće svoj najveći projekt Regionalni kazališni festival InBox. No, životni izazovi odveli su je u Dom kulture u Novom Travniku gdje od početka ove godine radi kao upraviteljica i umjetnička ravnateljica te je sve to bio dobar povod za razgovor s Anelo,.

Može se reći da ste regionalnu prepoznatljivost postigli kao redateljica i glumica koja je djelovala pri HKC Nova Bila. No, danas radite u Domu kulture u Novom Travniku. Što je prevagnulo da prihvatite novo radno mjesto?
Nova Bila je mjesto u kojem sam rođena, odrasla i profesionalno djelovala dugi niz godina u JU Hrvatski kulturni centar. To je mjesto koje me oblikovalo, gdje sam ostvarila važne suradnje i prepoznatljivost. No, vjerujem da svatko tko ozbiljno promišlja o svom profesionalnom putu mora u jednom trenutku prepoznati granice vlastitog doprinosa u poznatom okruženju i biti spreman učiniti iskorak. Posljednjih godina imala sam više poslovnih ponuda koje su uključivale selidbu iz mjesta u kojem živim, što za moju obitelj i mene nije bilo prihvatljivo. Upravo zato mogućnost da preuzmem upravljanje Domom kulture u Novom Travniku doživjela sam kao idealan spoj profesionalnog izazova i osobnog zadovoljstva. Danas, kada imam priliku biti na čelu te ustanove kao upraviteljica i umjetnička ravnateljica, osjećam veliku radost, ali i duboku odgovornost da toj instituciji probam vratiti vidljivost i funkciju koju zaslužuje. Veselim se svakom novom koraku u tom procesu.

Koje su obveze upraviteljice i umjetničke ravnateljice Doma Kulture?
Na osnovnoj razini, moje dužnosti obuhvaćaju upravljanje prostorom i upravljanje programom, no u praksi to podrazumijeva mnogo složeniji sustav zadataka, odluka i odgovornosti. Kao upraviteljica javne kulturne ustanove, odgovorna sam za strateško planiranje, operativno vođenje, upravljanje budžetom, kao i za razvoj ljudskih i infrastrukturnih kapaciteta. Trenutno je jedan od ključnih izazova proces renoviranja i funkcionalne prilagodbe prostora – kako bi odgovorio suvremenim tehničkim zahtjevima, ali i stvarnim potrebama publike, umjetnika i zajednice. S druge strane, kao umjetnička direktorica, vodim konceptualno i programsko profiliranje ustanove. To znači postavljanje jasnog umjetničkog identiteta, razvoj godišnjih i višegodišnjih programa, suradnju s vanjskim partnerima te promišljeno  kreiranje sadržaja s ciljem pozicioniranja Doma kulture na karti strateških kulturnih ustanova Bosne i Hercegovine. Posebnu pozornost želim posvetiti  upravljanju ljudskim potencijalima – Vjerujem da su motivirani i kompetentni ljudi najvažniji resurs svake institucije. U konačnici, moj cilj je da Dom kulture postane dinamičan i otvoren prostor za sve građane Novog Travnika i okolnih mjesta. Ne zaboravimo kako su upravo Domovi kulture najreprezentativniji ambasadori svojih gradova.

Rekonstrukcija Doma Kulture koincidira s Vašim dolaskom. Tko je sve zaslužan za rekonstrukciju ove zgrade koja je u svakom gradu svojevrsno ogledalo grada i tko Vam je najviše pomogao i pomaže u ovom zahtjevnom projektu.
Rekonstrukcija Doma kulture nije rezultat slučajnosti, već plod strateške političke volje i prepoznavanja kulture kao važne karike za razvoja grada Novog Travnika. Gradska uprava, predvođena gradonačelnikom Stjepanom Dujom, pokazuje jasno opredjeljenje za sustavno ulaganje u javnu kulturnu infrastrukturu. Takva podrška iznimno je važna jer kulturne ustanove poput Doma kulture nisu samo prostori događanja – one su resursi koji oblikuju identitet grada.
Posebno želim istaknuti podršku i konkretna financijska ulaganja koja su stigla od Vlade Republike Hrvatske, preko Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Tim sredstvima obnovljen je prostor Gradske knjižnice, a uskoro ide obnova i drugih prostora ovog velebnog kompleksa. Projekt obnove Doma kulture ima duboku društvenu dimenziju: riječ je o vraćanju jednog velebnog objekta građanima – ne samo kao prostora u kojemu će građani biti promatrači kulturnih i umjetničkih programa, nego mjesto u kojemu će i sami sudjelovati u kreiranju kulturnog identiteta svoga grada. Upravo u toj misiji pronalazim smisao svoga djelovanja i zahvalna sam svim institucijama, partnerima i pojedincima koji to prepoznaju i podržavaju.

Pretpostavljamo da i ugledni InBox festival monodrame seli u Novi Travnik? Koji su i drugi Vaši planovi i planirane aktivnosti u narednom periodu?
InBox festival od samog početka postavljen je s jasnom ambicijom koja nadilazi lokalne okvire. Već prvom edicijom potvrdio je svoju regionalnu orijentaciju i profesionalne standarde, što je prepoznala i struka i publika iz cijele regije. Stoga je prirodno da festival sada ulazi u novu razvojnu fazu konceptualno, a time i lokacijski prelaskom u prostor Doma kulture Novi Travnik. Ove godine festival doživljava važnu prekretnicu tako što raste iz festivala monodrame u festival malih teatarskih formi. To je promjena koju smo dugo promišljali, svjesni da održivost i razvoj festivala podrazumijevaju programsko širenje, ali i veću otvorenost prema suvremenim autorskim praksama. Ujedno, Dom kulture Novi Travnik sa svojim infrastrukturnim kapacitetom pruža idealan prostor za takav iskorak. Kao direktorica i idejna začetnica festivala, osobito sam ponosna na činjenicu da je InBox izrastao u ozbiljan kulturni događaj s rastućim međunarodnim ugledom. Publika ga je prigrlila od prvog dana, a povjerenje umjetnika i profesionalaca iz regije potvrda je da festival ide u dobrom smjeru. Vama kao redakciji mogu otkriti i jednu malu ekskluzivu: ove godine, u povodu našeg jubilarnog, petog izdanja, na InBox dolazi veliki Rade Šerbedžija, što nam je izuzetna čast i potvrda kredibiliteta. Uz InBox, pred nama su brojni drugi izazovi i projekti vođeni gore navedenom programskom vizijom. U planu je razvoj novih kazališnih produkcija, pokretanje filmskog projekta u ranom razvoju, kao i niz edukativnih i participativnih aktivnosti – sve s ciljem da kulturna ponuda u NovomTravniku postane bogatija, raznovrsnija i dostupnija.  Svjesna sam da su to veliki izazovi, ali istodobno i privilegija jer raditi na ovakvim projektima znači aktivno sudjelovati u oblikovanju kulturnog identiteta zajednice.

blaz750x200
Oglasi
LM