Javno komunalno poduzeće “JKP Vitkom“ je najvažnije poduzeće u vlasništvu Općine Vitez, a njegovo funkcioniranje od posebnog, reklo bi se, od strateškog značaja za sveukupnu komunalnu djelatnost općine. Naravno, da problemi koji se spominju u radu i funkcioniranju ovog poduzeća predstavljaju predmet zanimanja šire javnosti u Vitezu, a napose oni koji ukazuju na određene nezakonite i kriminalne aktivnosti u prethodnom razdoblju, o čemu je javnost na određen način i informirana.
“JKP Vitkom“ je poduzeće koje je zaduženo za pitanje vodoopskrbe stanovništva pitkom vodom, gospodarenje komunalnim otpadom, održavanje čistoće i zelenih površina urbanom području općine Vitez, održavanje sistema otpadnih voda, upravljanje gradskim grobljem i nizom drugih pitanja koji čine probleme svakodnevice u normalnom funkcioniranju jedne lokalne zajednice.
Zbog svega navedenog razina povjerenja između JKP Vitkom i korisnika usluga, odnosno građana je vrlo važna jer su građani u konačnici dužni plaćati račune za obavljene komunalne usluge. Uspješno komunalno poduzeće i kvaliteta pruženih usluga te smanjena razina nedostataka u pružanju komunalnih usluga upravo će najviše i ovisiti o razini povjerenja i suradnje građana i komunalnog poduzeća.
Kako smo ranije izvještavali javnost, poznato je da su uočene određene nepravilnosti u radu i nezakonitosti određenog dijela uposlenika JKP Vitkom, u konačnici vođena je istraga i potvrđena optužnica protiv dvije uposlenice u vezi s krivičnim djelom financijskih pronevjera. U toku istrage jedna djelatnica je preminula, a protiv druge vodio se postupak koji je okončan pravosnažnom sudskom presudom na kaznu zatvora u trajanju od dvije godine i obvezu povrata protupravno stečene imovinske koristi u iznosu od 50.000,00 KM. Međutim, kako doznajemo, ista je nedostupna bh. pravosuđu, odnosno ne nalazi se u Bosni i Hercegovini.
S obzirom na sve navedeno, redakciju našeg portala je zanimalo jesu li su time iscrpljene sve istražne aktivnosti tužiteljstva u JKP Vitkom te je li je presudom u ovom predmetu okončana pravosudna trakavica u “slučaju Vitkom“. S tim u vezi, a s namjerom transparentnog izvještavanja javnosti, uputili smo upit Županijskom sudu u Novom Travniku i Županijskom tužiteljstvu u Travniku da nam pruže informacije oko provedenih aktivnosti kao i onih aktivnosti koje namjeravaju provesti s obzirom na utvrđene nezakonitosti u poslovanju poduzeća u odnosu na optužnice koje su podignute u ovom predmetu kao i donesene presude te u kojem opsegu je i hoće li biti proširenja istrage s obzirom na sve informacije koje su neformalno kružile u svezi s ovim slučajem.
Upite upućene navedenim pravosudnim institucijama od 24.8.2021. i 25.8.2021. kao i njihove odgovore donosimo u nastavku teksta;
Upiti tužiteljstvu
UPIT: “Pred Županijskim sudom, a temeljem vašeg optužnog prijedloga, vodio se predmet koji je pravosnažno okončan osuđujućom presudom u predmetu protiv Irene Perić koja je osuđena za krivično djelo “pronevjera u službi“. Informirani smo da je osuđena dužna izdržavati kaznu zatvora te vratiti iznos sredstava koje je nezakonito stekla. Također smo informirani kako se osuđena još uvijek ne nalazi na izdržavanju kazne te da iznos sredstava za koje se ista tereti nisu vraćeni oštećenom, njenom bivšem poslodavcu JKP “Vitkom d.o.o.“ Vitez. Dakle, u ovom kaznenom postupku su utvrđene nepravilnosti i evidentirana je protupravno stečena korist u iznosu od cca 100.000,oo KM. Međutim, evidentno je da se radi tek o jednom manjem dijelu nezakonitih radnji i pričinjene štete ovom javnom poduzeću. To potvrđuju i posljednji revizorski izvještaji koji su zabilježili niz nezakonitosti i propusta u radu. Također, knjigovodstvena izvješća potvrđuju da se radi o financijskoj dubiozi većoj od 1.300.000,oo KM. Svjesni da problemi u poslovanju nisu samo rezultat nezakonitih radnji nego i ukupne složenosti u poslovanju komunalne djelatnosti općenito, ipak smatramo da su nastali problemi u velikoj mjeri povezani s kriminalnim aktivnostima, a koji predstavljaju radnje činjenja (financijski kriminal) i nečinjenja (oprosti dugova, nefakturiranje obveza, nepoduzimanje mjera naplate dugova i sl. ) Nemoguće je prihvatiti da su sve nezakonite radnje kao i financijski problemi te otežano poslovanje ovog javnog poduzeća rezultat nezakonitih radnji i aktivnosti dvije blagajnice. U tom pogledu, a s obzirom na interes javnosti za ukupnim stanjem ovom javnom poduzeću od strateškog značaja za Općinu Vitez, osjećamo se slobodni upitati vas je li još uvijek otvorena istraga u “slučaju Vitkom“, da li su predmetom istrage obuhvaćeni i drugi akteri unutar ovog javnog poduzeća. Što je s odgovornosti bivših direktora, pomoćnika direktora, zamjenika, računovođa, knjigovođa, internog revizora i sl…Dakle, je li “slučaj Vitkom“ okončan kažnjavanjem dvije blagajnice ili je istraga proširena i nastavljena prema drugim akterima unutar ovog poduzeća?
ODGOVOR – Poštovani, u vezi s vašim upitom izvršene su provjere kroz službene evidencije Županijskog tužiteljstva ŽSB, te je utvrđeno da je u slučaju anonimne prijave u potpisu “Zabrinuti građani Vitez“ protiv bivšeg direktora JKP “Vitkom“ d.o.o. Vitez, Igora Miličevića, postupajući tužitelj dana 26.11.2020. godine nakon izvršenih provjera navoda iz prijave donio zapovijed da se neće provoditi istraga protiv navedenog. Također, formiran je predmet po prijavi Irene Perić protiv odgovornih osoba u JKP “Vitkom“ d.o.o. Vitez te nakon izvršenih provjera navoda iz prijave, postupajući tužitelj je dana 26.11.2020. godine donio zapovijed o neprovođenju istrage.
Upiti i odgovori iz Suda
UPIT: “Pred Županijskim sudom vodio se predmet koji je pravosnažno okončan osuđujućom presudom u predmetu protiv Irene Perić koja je osuđena za krivično djelo pronevjera u službi. Informirani smo da je osuđena dužna izdržavati kaznu zatvora te vratiti iznos sredstava koje je nezakonito stekla. Također smo informirani kako se osuđena još uvijek ne nalazi na izdržavanju kazne te da iznos sredstava za koje se ista tereti nisu vraćeni oštećenom, njenom bivšem poslodavcu JKP “Vitkom d.o.o.“ Vitez. Kako sud u svojoj presudi nije izrekao mjere zabrane kretanja izvan države, prema neprovjerenim informacijama saznajemo kako osuđena nije u BiH te nije dostupna bh. pravosuđu. U tom pogledu, a s obzirom na to da na interes javnosti za ovim slučajem pronevjere u javnom poduzeću od strateškog značaja za Općinu Vitez, te da se radi o pravomoćno okončanom predmetu, osjećamo se slobodni od Suda zatražiti informaciju te vas zamoliti da nam u kratkim crtama ukažete na sljedeće korake koje sud u ovom predmetu ima namjeru poduzeti. Svjesni kako se ovdje radi o krivičnom predmetu gdje je prije svega interes zadovoljavanje pravde i provođenje zakona, bili bismo vam zahvalni ukoliko biste nam mogli pružiti esencijalne informacije o istom ili nas uputiti na relevantnu adresu“.
ODGOVOR – Provjerom kroz službenu evidenciju i CMS bazu pred Županijskim sudom u Novom Travniku je pravomoćno okončan postupak u predmetu broj 06 6 K 014239 20 K protiv optužene Irene Perić, zbog kaznenog djela pronevjera u službi iz članka 384. stavak 3., u vezi sa stavom 1 Kaznenog zakona FBiH kojim je ista oglašena krivom na kaznu zatvora u trajanju od 2 (dvije) godine. Obavještavamo vas da je ovaj sud dostavio nalog za izvršenje pravomoćne presude Općinskom sudu u Travniku, kao stvarno i mjesno nadležnom sudu te da županijski sud u Novom Travniku nije u posjedu informacije je li optužena stupila na izdržavanje kazne zatvora.
S obzirom na naše upite kao i odgovore nadležnih pravosudnih institucija možemo zaključiti kako je pravosudna sapunica kao i problemi vodstva “JKP Vitkom“ d.o.o. Vitez, a koji se odnose na pitanja “s onu stranu zakona“ okončan osuđujućom presudom protiv jedne blagajnice, dok sve ostale indicije koje su upućivale na kriminalne aktivnosti ovog puta očito ostaju po strani.
Cijeli slučaj zaključen je jednom presudom s jednom osuđenom osobom koja nije na izdržavanju kazne.