Jučer je u Vitezu dostojanstveno obilježena 31. obljetnica jednog od najtežih ratnih zločina počinjenih nad Hrvatima u Središnjoj Bosni – pokolja u Buhinim Kućama. Tog kobnog 9. siječnja 1994. godine, specijalne postrojbe Armije RBiH, uz potporu mudžahedina i stranih ratnika, počinile su brutalan zločin nad civilima i zarobljenicima u ovom viteškom naselju.
Trideset godina kasnije, obitelji žrtava još uvijek čekaju pravdu, a njihovi vapaji sve češće nailaze na tišinu nadležnih institucija. Iako nade u ovozemaljsku pravdu sve više blijede, jučerašnje obilježavanje još je jednom poslalo jasnu poruku – žrtve Buhinih Kuća ne smiju biti zaboravljene.
Obilježavanje obljetnice započelo je svetom misom zadušnicom, nakon čega su uslijedili mimohod, polaganje vijenaca i obraćanja predstavnika udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Okupljeni su se prisjetili stradalih mještana i hrvatskih branitelja koji su položili živote braneći svoje domove.
Vapaj za pravdom koji ne jenjava
Iako je ovaj zločin poznat lokalnoj javnosti, njegov značaj i dalje ostaje zanemaren na državnoj i međunarodnoj razini. Upravo zato je medijska pozornost ključna – ona može dodatno potaknuti istražitelje, tužitelje i pravosudne institucije da odgovorne za ovaj zločin napokon izvedu pred lice pravde.
Lokalni novinari iz Lašvanske doline, pa i središnje Bosne u cijelosti, redovito prate obljetnice vezane uz ratna stradanja Hrvata, ponekad svojim kolumnama utječu na neodgovoran javni diskurs pojedinih društvenih aktera, no posljednjih godina i neki vodeći hrvatski mediji počinju izvještavati o zločinima nad Hrvatima u Središnjoj Bosni.
Važna uloga medija u očuvanju sjećanja
Proboj ove priče izvan lokalnih okvira dogodio se zahvaljujući angažmanu novinara Zorana Krešića, koji redovito piše o stratištima Hrvata u Središnjoj Bosni. Njegovi tekstovi o obljetnicama i komemoracijama u Lašvanskoj dolini prenose se i u inozemnim medijima, čime se istina o zločinima prenosi šire, izvan granica Bosne i Hercegovine.
Prošle godine, zahvaljujući Krešiću, priča o pokolju u Buhinim Kućama stigla je do Njemačke, a prenijeli su je HINA i HRT. Ove godine, ovu važnu priču prenio je i jedan od najčitanijih hrvatskih portala – Index.hr, što je naišlo na veliko odobravanje među Hrvatima Lašvanske doline.
„Svaki put kad nacionalni ili inozemni mediji objave vijest o našim stradanjima, osjećamo da naše žrtve nisu zaboravljene“, rekao je jedan od sudionika komemoracije.
Pored ove obljetnice, posljednji mjeseci donijeli su još nekoliko događaja koji su pokazali jedinstvo i zajedništvo Hrvata u BiH i RH.. Obilježavanje obljetnice konvoja Bijeli put te promocija knjige o Franjevačkoj bolnici u Novoj Biloj pokazali su da sjećanje na ratne emocije i dalje živi među Hrvatima.
U svemu tome ključnu ulogu imaju mediji koji prate priče iz Središnje Bosne i prenose ih široj javnosti. Upravo zbog toga obitelji žrtava i lokalni stanovnici ne odustaju od borbe za pravdu – jer istina ne smije ostati ispod radara.