Kantonalna uprava za branitelje Srednjobosanskog kantona raspisala je natječaj za dodjelu stipendija djeci branitelja za akademsku 2024/2025. godinu, pozivajući se na Zakon o dopunskim pravima branitelja. Ovaj natječaj, iako hvalevrijedan u cilju potpore obiteljima branitelja, otvara pitanja o pravednosti i isključivosti postojećih kriterija i usmjerenja Kantona da stipendira samo djecu razvojačenih branitelja.
Smisao stipendiranja djece branitelja jest pružanje podrške obiteljima koje su dale nemjerljiv doprinos u obrani Bosne i Hercegovine tijekom Domovinskog rata. Međutim, kada se sagleda šira slika, nameće se pitanje: Što je s djecom čiji roditelji nisu mogli biti branitelji jer su u vrijeme rata bili maloljetnici ili premladi za vojnu službu i je li ispravno opredjeljenje Kantona da putem ove Uprave financira stipendiranje. Zasigurno, vrijeme je razmotriti da se stipendiranje odvija preko drugog kantonalnog tijela ili kroz drugi način.
Ova djeca (koja nisu djeca branitelja, op.a.), unatoč tome što njihovi roditelji nisu formalno sudjelovali u obrani zemlje, često dolaze iz obitelji s niskim prihodima, suočavajući se s istim izazovima kao i djeca branitelja. Pruža li trenutni sustav jednaku priliku svim studentima? Izgleda da ne, jer ovakvi kriteriji stvaraju neizravnu podjelu među mladima koji dijele iste akademske ambicije.
Poseban problem u trenutnom pravilniku odnosi se na isključivanje studenata koji borave u studentskim domovima iz mogućnosti dobivanja stipendije. Ovo ograničenje postavlja dodatno pitanje pravednosti, budući da su troškovi smještaja u studentskim domovima već subvencionirani, ali nikako u potpunosti pokriveni. Mnogi studenti u domovima i dalje trebaju financijsku pomoć za hranu, prijevoz, knjige i druge životne troškove.
Natječaji za stipendije trebali bi biti orijentirani prema potrebama svih mladih koji se školuju, uzimajući u obzir njihove stvarne ekonomske i socijalne prilike, a ne isključivo prema njihovom obiteljskom statusu. Mnogi studenti, bez obzira na to jesu li djeca branitelja ili ne, zaslužuju jednak tretman u natjecanju za stipendije.
U Središnjoj Bosni postoji prostor za reviziju kriterija stipendiranja, kako bi se omogućila šira i inkluzivnija potpora svim mladima koji žele obrazovanje, ali se suočavaju s financijskim preprekama. Uz to, moglo bi se razmotriti uvođenje posebnih bodova ili dodatnih kriterija koji će i dalje odati počast obiteljima branitelja, ali ne na štetu drugih kategorija koje zaslužuju pomoć.
Vrijeme je da se sustav stipendiranja u Kantonu Središnjoj Bosni prilagodi stvarnim potrebama studenata. Umjesto isključivosti, trebalo bi težiti inkluzivnosti i pravednosti, jer su svi mladi u BiH, bez obzira na obiteljske okolnosti, naše najveće bogatstvo i budućnost. Ukoliko se ne prilagodimo promjenama, riskiramo da mnogi talentirani studenti ostanu zakinuti za priliku koja bi im mogla promijeniti život.