Znamo li da, po nekim izvješćima, preko 60% umirovljenika u FBiH ima tzv. minimalnu mirovinu, onda se zaista može reći da su umirovljenici ugrožena kategorija našeg stanovništva. Minimalna mirovina od 382,18 KM djeluje više kao socijalna pomoć nego novčani iznos od kojeg netko treba živjeti mjesec dana.
Istina je da je puno čudnih rješenja u našem mirovinskom sustavu, ali to je pitanje za zakonodavce, odnosno one zastupnike koji su svih ovih godina izglasavali zakone na temelju kojih danas F Zavod MIO/PIO donosi rješenja o pravu na mirovine. Recimo, kako ljudima koji nisu vični pravu objasniti neke čudne kontroverze glede mirovina i mirovinskih prava korisnika mirovina. Npr, kako jednostavno objasniti čovjeku koji je radio 40 godina i dobio tzv. zajamčenu mirovinu koja iznosi 478,91 KM, a netko tko je radio 20 godina i otišao je puno mlađi u mirovinu ima veća primanja od njega.
No, često i neinformirani novinari unose još veću zabunu u cijelu priču.
Prije nekog vremena jedan je novinar objavio informaciju da jedna umirovljenica živi od samo 5,00 KM mirovine. Kao dokaz uz tekst je išla fotografija mirovinskog čeka te umirovljenice. Na ovu vijest bilo je puno ogorčenih komentara uglavnom ljudi koji ne poznaju problematiku. Također, objava je pokazala površnost sveznajuće novinarske neznalice. Naime, takvi korisnici mirovina koji imaju primanja manja od minimalne mirovine imaju još jednu mirovinu iz inozemstva i to je tzv. razmjerna mirovina. Takve mirovine nije bilo moguće ostvariti samo sa radnim stažem u BiH pa je kao uvjet uračunat i staž iz druge države pri čemu, pojednostavnjeno rečeno, svaka država, odnosno mirovinski fond plaća iznos mirovine onoliki koliko je to razmjerno stažu koji je ostvaren. Dakle, svatko svoj dio, pa je moguće imati mirovinu manju i od minimalne. Pravo na minimalnu mirovinu imaju oni umirovljenici koji su mirovinu stekli na osnovu doprinosa uplaćenih po osnovu radnog staža ostvarenog u FBiH, a svejedno su po izračunu ostvarili manje od (trenutnih) 382,18 KM. Razlika do iznosa minimalne mirovine moglo bi se jednostavno reći je zaštitni ili socijalni dodatak. Država, eto, kao brine za svoje umirovljenike.
Moram naglasiti da se ovi podaci odnose isključivo na Federalni Zavod za MIO/PIO, a ne smijemo zaboraviti da u BiH postoji i Fond PIO Republike Srpske na koji se navedeni podaci ne odnose.
Prema podacima F Zavoda za MIO/PIO, trenutni broj umirovljenika u F BiH je 429.545. Iznos minimalne mirovine je 382,18 KM, a zajamčene 478,91 KM. Iznos najviše mirovine je 2.174,48 KM. Prosječna samostalna mirovina iznosi 489,70 KM.
Po nekim najavama, čini se da će ipak ove godine doći do usklađivanja mirovina što znači njihovo povećanje, pa bi minimalna mirovina trebala prijeći iznos od 400 KM, a zajamčena iznos od 500 KM. Ako Bog da i dobra sreća!
Autor: Željko Kocaj