Tridesetak veterana PPN „Ludvig Pavlović“ iz Hercegovine današnjom posjetom Vitezu i dolini Lašve snažno je ukazalo na neraskidivo zajedništvo hrvatskih ljudi, trajnu povezanost branitelja koji međusobno cijene jedni druge i s ponosom se sjećaju na teške dane obrane svoga doma i domovine, pri čemu valja kazati kako je devedesetih godina upravo ova postrojba iz Hercegovine pomogla svoje sunarodnjake i na brojnim crtama obrane u Središnjoj Bosni.
Oni su danas prije svega u posjetu Busovači, gdje se obilježava obljetnica stradanja Hrvata u sukobu s Armijom RBiH, ali kako kažu, doći u Središnju Bosnu, a ne posjetiti Križančevo Selo, Osmicu je ‘kao da niste ni bili tu’. Upravo stoga u ranim jutarnjim satima posjetili su središnje županijsko spomen obilježje u Križančevu Selu te spomen park Osmica gdje su im domaćini bili Jozo Stojak Mungos, predsjednik Udruge nositelja ratnih odličja HVO-a HB ŽSB, Željko Ljubanić, predsjednik MKCV Središnja Bosna te Ivan Garić, jedan od preživjelih s Osmice, a osoba koja danas s uspjehom vodi istoimenu udrugu za očuvanje sjećanja na djecu, nevine žrtve rata.
Pri dolasku na spomen obilježja evocirali su uspomene na teške ratne dana, a uputili su svoje molitve za duše svih stradalih hrvatskih branitelja i civila. Također, položili su cvijeće i zapalili svijeće.
Dragan Milanović, dopredsjednik udruge koja okuplja pripadnike PPM ‘Ludvig Pavlović’ tijekom današnjeg boravka u Vitezu, novinarima portala Viteški.ba kazao je: „Mi volimo doći Središnju Bosnu, imamo dosta dodirnih točaka. Jedan od naših zapovjednika je bio iz Središnje Bosne, to je pokojni general Dragan Ćurčić, točnije iz Zenice, odakle je jedan dio naših pripadnika Mi smo bili ovdje na par terena 1993. godine, tako da volimo doći, nekako smo vezani sa Središnjom Bosnom. Glavni naš razlog dolazaka danas je, jer su na današnji dan tri pripadnika naše postrojbe poginuli u Busovači i mi dođemo svake godine, obilježimo taj dan, upalimo svijeću, pomolimo se Bogu za njihovu dušu. Danas smo posjetili ovdje Križančevo Selo selo. Doći Središnju Bosnu, ne posjetiti ovo mjesto, to je kao da nismo ni bili ovdje. Nastojat ćemo to uraditi i narednih godina dok budemo mogli, i radi naših mlađih generacija, da prenosimo to na njih, da znaju što se ovdje događalo“.
Jedan od domaćina danas je bio Željko Ljubanić, umirovljeni pukovnik HVO-a, danas član udruga proisteklih iz Domovinskog rata, te odnedavno predsjednik humanitarne MKCV Središnja Bosna.
„Danas smo ovdje sa pripadnicima PPN „Ludvig Pavlović“ iz Hercegovine koji su svake godine na ovaj datum 25.1. u posjeti Središnjoj Bosni jer na taj datum su, nažalost, u borbenim operacijama koje su se događale u Busovači, tijekom agresije na Busovaču, poginuli njihovi suborci. Tamo će također bio dio aktivnosti, ali su i ovdje svake godine, na dan stradanja Križančeva Sela. Hvala im da su tu i hvala im je ne propuštaju prigodu da izraze svoje poštovanje i počast prema žrtvama Viteza i Središnje Bosne“, rekao je Ljubanić.
Pri dolasku na spomen obilježje Osmica okupljenima je svoja iskustva prenio Ivan Garić, opisavši svoju borbu za pravdu i očuvanje spomen parka Osmica. Također, Jozo Stojak Mungos, obratio se okupljenima te na osobit način istaknuo zahvalnost za posjet te izrazio opredjeljenje za nastavak zajedničkih aktivnosti kako bi se od zaborava očuvale i hrvatske žrtve, ali i hrvatska odlučnost za obranom vjekovnih ognjišta.
Inače, kraj siječnja, dakle tri mjesec prije sukoba u Vitezu i nekim drugim mjestima Armija RBiH je izvela niz napada na Busovaču, pri čemu su naišli na otpor daleko malobrojnijih snaga HVO-a. Bitka je započela 23. siječnja postavljenjem zasjeda na prometnicama gdje ginu četiri pripadnika HVO-a. Potom započinje oružani napad i paljenje sela gdje gine više pripadnika HVO-a i hrvatskih civila. Kasnije se pokazalo, kako je ovo nažalost, bila samo uvertira za ono što je Armija RBiH spremala za cijelu Lašvansku dolinu i širi prostor središnje Bosne, no snaga hrvatskih ljudi i tim trenucima bila je presudan faktor za obranu i opstojnost ovog naroda u dolini Lašve, gdje danas, zajedno s Bošnjacima i Srbima, kao jednakopravnim narodima, sukladno Ustavu BiH i FBiH grade zajedničku domovinu BiH.