Na adresi Stjepana Radića u Vitezu, uz zgradu Općine nalazi se najstarija građevina u užoj gradskoj jezgri nastala još u vrijeme Austro-Ugarske uprave na ovim prostorima koja se danas koristi kao Dom HKD Napredak, podružnica Vitez gdje se, gotovo svakodnevno okuplja više od 200 mladih polaznika raznih sekcija te na desetke „iskusnijih“ ljubitelja književnosti, tradicije, glazbe i cjelokupne kulture.
U vrijeme globalne krize izazvane širenjem koronavirusa vrijedna uprava Napretkove podružnice u Vitezu na čelu sa Zoranom Kupreškićem ne miruje te iako su nastupi značajno smanjeni, kao i probe, što je posljedica i ljetnog odmora polaznika i profesora zgrada Napretka svakodnevno je mjesto velikih zbivanja. S time u vezi smo i posjetili ovo društvo koje je pokrenulo novi generacijski projekt, a riječ je o velikom uređenju tavanskih prostorija zgrade koju Napredak koristi.
„Razvojem društva, otvaranjem novih sekcija i širenjem skupina prostorije koje koristimo, izgrađene davne 1906. godine, a sastoje se od jedne velike dvorane i svlačionice postale su nam pretijesne te smo bili prinuđeni razmišljati o širenju kapaciteta, a najlogičnije nam se činilo urediti tavanske prostore postojeće zgrade. Tako smo krenuli u projekt koji je prije dva dana krenuo s vidljivom realizacijom, a ukupna investicija Napretka u ovo potkrovlje će se kretati između 35 000 i 40 000 KM“, govori nam Kupreškić te dodaje da su novci osigurani zahvaljujući Vladi Republike Hrvatske, točnije Središnjem državnom uredu Vlade za Hrvate izvan RH.
Arhitekt uređenja je mlada Vitežanka, inženjer arhitekture, Nataša Križanović, inače dugogodišnja članica Napretka koja nije skrivala zadovoljstvo jer kako nam je kazala od ranog djetinjstva posjećuje ovo mjesto, sudjelujući u raznim sekcijama društva, a danas ima prigodu projektirati nove prostorije koje će biti temelj za još kvalitetniji rad društva.
„Jedini prostor koji još nije iskorišten je potkrovlje iznad dvorane koje bi se adaptacijom preuredio u koristan prostor od 150 m2. Primarno bi to bio muzejsko-galerijski prostor ali i dvorana za probe glazbenih orkestara. Imamo ogroman fundus nošnji, preko 120 kompleta i određene arheološke nalaze te u suradnji s društvima i ustanovama možemo napraviti reprezentativnu postavku svih narodnih nošnji iz hrvatskih krajeva. Isti prostor je dizajniran tako da funkcionira i kao galerijski prostor, a u fundusu imamo 400 slika za stalnu postavku. Svake godine, u postojećim uvjetima, organizira se desetak izložbi koje vrlo kratko stoje jer se prostor primarno koristi za druge namjene. U ovom prostoru osim proba predviđenih u Društvu, mogu se izvoditi i radionice, tribine i drugi edukacijski sadržaji, a i manji programi kao što su promocije knjiga u organizaciji građana lokalne zajednice. Budući da se ne smije narušavati izgled zgrade adaptacija predstavlja poseban zahvat u kojemu je najvažnije napraviti adekvatan ulaz i posebnu konstrukciju poda zbog zastarjelog konstruktivnog sustava kako bi se dobio volumen prostora kojega treba adekvatno dizajnirati s izložbenim nišama, ugrađenim vitrinama i osvijetliti“, kazala nam je Nataša Križanović o projektu i planiranim radovima koje izvode djelatnici građevinskog poduzeća Peša bau.
Na koncu razgovora o projektu uređenja potkrovlja, koji će nemjerljivo obogatiti kulturni život Središnje Bosne, član Upravnog odbora Nikola Šarić nam govori i kako se s početkom nastavne godine planira krenuti s upisom u sve sekcije HKD Napredak (folklorna, tamburaška, orkestar harmonika), a zainteresirani se mogu javiti u Napredak ili na neke od kontakata koji su dostupni na službenim stranicama društva.