Nakon 20 mjeseci sudbene trakavice poduzeće WDG Promet d.o.o Zagreb se odlučio gospodarit svojom imovinom i time, kako doznaju novinari portala viteški.ba iz izvora bliskih vlasnicima, spriječiti daljnu devastaciju i propadanje.
Sigurno je jedno, ulaskom u posjed onoga što su kupili nanijeli bi ozbiljan udarac nemaru odgovornih u ovom postupku. Ukratko ulaskom u posjed situacija bi bila win-win, radnici bi dobili svoja potraživanja i uvezan staž, a bh. gospodarstvo prigodu za rast i investicije. Sadašnje stanje je, složit ćete se, najlošija opcija za obespravljene radnike i Vitezit, naplate dugova nema, imovina se uništava, a proizvodnja je ugašena.
Naime, pismenim podneskom od 25. srpnja 2024. godine, punomoćnik društva WDG Promet d.o.o. Zagreb, travnički odvjetnik Ivan Matišić, obratio se stečajnoj upraviteljici Behriji Huseinbegović. Podsjetio je kako je pravomoćnim sudskim odlukama u stečajnom postupku kupac WDG Promet d.o.o. Zagreb postao vanknjižni vlasnik nekretnina LOT-I PS Vitezit u stečaju.
Naglasio je kako su pravomoćnim rješenjem o dosudi i odlukom Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine o odbacivanju revizije presude stečene sve pretpostavke na osnovu kojih se kupac nekretnina treba uvesti u posjed. Matišić je naglasio kako je kupac prije godinu i osam mjeseci uplatio cijenu od 10.800.000,00 KM te da ne postoji zakonsko uporište koje bi spriječilo kupca da bude uveden u faktički posjed nekretnina.
“Smatramo da je čin suda i upraviteljice nezabilježena samovolja u dosadašnjoj sudskoj praksi. Sud je, naime, u donošenju svojih odluka bio vođen medijskim napisima i podnescima osoba koje nisu stranke u postupku, tražeći prethodna mišljenja i suglasnosti tijela izvršne vlasti, čime je dopustio nedopustivo miješanje izvršne vlasti u posao suda”, navode iz WDG-a.
Pozivajući se na zakonske odredbe, Matišić naglašava kako je sud imao zakonsku obvezu uvesti kupca u posjed nekretnina, budući da je kupac platio traženu cijenu. Za provedbu ovog čina odgovoran je stečajni upravitelj, kojemu za to nije potrebna nikakva suglasnost bilo kojeg tijela izvršne vlasti (koje se odbilo i očitovati, op.a.). Sud je imao potrebne procesne mehanizme za dobivanje potrebnih suglasnosti za vrijeme trajanja stečajnog postupka, što je i učinjeno uz suglasnost javnog pravobranitelja i Vlade FBiH. Zlatan Bilanović, predstavnik Vlade FBiH, podržao je sve odluke Odbora koje se tiču unovčenja imovine Vitezita, dok je Vlada FBiH dala suglasnost na otvaranje stečajnog postupka.
Unatoč svim ovim činjenicama, kupcu je onemogućen ulazak u faktički posjed kupljene imovine za koju je platio punu cijenu.
“Nejasno je koja su dodatna odobrenja potrebna za predaju imovine kupcu i koja zakonska odredba opravdava ovakvo ponašanje suda i stečajne upraviteljice. Pitamo se tko će odgovarati za štetu koju kupac svakodnevno trpi jer ne može raspolagati svojom imovinom, koja je u međuvremenu izložena kontinuiranoj devastaciji i krađi.
Zbog navedene situacije, sumnjamo u dobre namjere suda i stečajne uprave, odnosno eventualno pogodovanje nekim drugim interesima. Ovakvom opstrukcijom daljnjeg provođenja i okončanja stečajnog postupka, kupcu se nanosi ogromna šteta. Onemogućeno mu je daljnje investiranje u održavanje i obnovu imovine, njeno korištenje i pokretanje proizvodnje, otvaranje novih radnih mjesta te gospodarenje imovinom po načelu dobrog i savjesnog gospodarstvenika. Također, radnicima stečajnog dužnika onemogućena je naplata zakonitih potraživanja.
U vezi s tim, zahtijevamo da se kupcu predaju u posjed njegove nekretnine. U suprotnom, bit ćemo primorani pokrenuti sve zakonom dozvoljene postupke radi rasvjetljavanja razloga zbog kojih se kupca onemogućava u ostvarivanju njegovih prava, kao i radi naknade štete koju kupac trpi. Postupci će biti pokrenuti protiv svih sudionika stečajnog postupka koji su na bilo koji način utjecali na donošenje nezakonitih odluka.
Očekujemo da se kupac uvede u posjed najkasnije do 31. srpnja 2024. godine. U suprotnom, kupac će sam ući u posjed svojih nekretnina, izvršiti popis zatečenog stanja, procjenu njihove vrijednosti, te osigurati zaštitu od daljnjeg propadanja i otuđenja. Neprovođenje pravomoćnih odluka suda podliježe kaznenoj odgovornosti, a nadamo se da sud i stečajna upraviteljica neće sebi dopustiti luksuz takve odgovornosti.
Nadamo se da ćete konačno shvatiti ozbiljnost situacije i poduzeti ono što ste, sukladno zakonskim obvezama, bili dužni davno učiniti”, napisao je Matišić u podnesku u ime kompanije WDG Promet d.o.o. Zagreb.