Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić dao je osvrt na stanje u namjenskoj industriji u Federaciji Bosne i Hercegovine, naglasivši kako sektor ima ogroman potencijal, ali i značajne izazove, posebno u kontekstu pravnog i financijskog statusa kompanije Vitezit iz Viteza, piše Klix.ba.
Kompanija Vitezit, poznata po svojoj proizvodnji eksploziva i raketnih goriva, ima stratešku važnost za namjensku industriju FBiH. Međutim, njen rad značajno je otežan zbog pravnih prepreka vezanih uz vlasništvo, što je ključni izazov za daljnji razvoj ovog nekadašnjeg industrijskog giganta, navodi se.
„Situacija s Vitezitom posebno je kompleksna zbog sudskog epiloga oko vlasništva. Pravna situacija sa kompanijom “Vitezit” značajno je kompleksnija s obzirom na sudski epilog o vlasništvu ove kompanije. Uloga ove kompanije u sistemu namjenske industrije FBiH od strateškog je značaja s obzirom proizvodnju eksploziva i raketnih goriva koje je proizvodila ova kompanija.“ naglasio je ministar Lakić. Podsjetimo, postoji pravomoćno rješenje o dosudi nekretnina iz LOT-a 1 stečaja u predmetu PS Vitezit, no i dalje traje saga oko upisa posjeda i obnove proizvodnje u Vitezitu.
Prema riječima ministra, Ministarstvo energetike, rudarstva i industrije formiralo je Radnu grupu za kreiranje Strategije razvoja namjenske industrije u FBiH 2024.-2034.. Ova strategija predviđa veću suradnju između kompanija iz namjenske industrije, ali i ulaganje u ljudske resurse.
„Jedan od ključnih koraka bit će stipendiranje učenika srednjih škola i fakulteta od strane kompanija namjenske industrije, čime ćemo osigurati nove kadrove potrebne za opstanak i razvoj sektora,“ dodao je Lakić.
Ministar Lakić također je ukazao na ozbiljne izazove u kompanijama Tehničko-remontni zavod Hadžići i Zrak d.d. Sarajevo. TRZ Hadžići doveden je na rub stečaja zbog lošeg upravljanja, dok Zrak, unatoč stečajnom postupku, bilježi rast broja zaposlenih i novih ugovora.
„U naredna dva mjeseca planiramo isplatiti sva potraživanja bivših radnika Zraka, što nam je apsolutni prioritet,“ kazao je Lakić.
Naglašeno je kako trenutne potrebe sektora uključuju modernizaciju zastarjele tehnologije i proizvodnih pogona. „Mnoge ključne mašine koje se koriste u našim kompanijama proizvedene su 50-ih, 60-ih i 70-ih godina. Iako su još uvijek u funkciji, ulaganja u novu tehnologiju postala su prijeko potrebna,“ zaključio je ministar.