Vrijeme objave: 18.07.24 @ 10:03

Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine, ukupna zaduženost kućanstava na kraju svibnja ove godine bila je za 129,7 milijuna KM viša u odnosu na travanj, a čak za 1,02 milijarde KM viša u odnosu na isti mjesec prošle godine!

Ukupni krediti građana, privatnih poduzeća, vladinih institucija i ostalih domaćih sektora na kraju svibnja iznosili su 24,53 milijarde KM i za 2,11 milijardi KM su viši nego na kraju svibnja 2023. godine, piše Avaz. 

Dok troškovi života stalno rastu, očito je da je uzimanje kredita postalo jedini način ne samo za rješavanje važnijih životnih pitanja već i za puko preživljavanje većine građana, čija su mjesečna primanja daleko od pokrivanja troškova mjesečne potrošačke košarice.

Ljudi uzimaju kredite za svadbe, sprovode, godišnje odmore…
“Nažalost, građani BiH sada praktički žive od kredita. Za razliku od razvijenog svijeta, u BiH se kreditima ne rješavaju samo ključna pitanja, poput kupnje stana, auta i slično, već je kredit postao način preživljavanja s obzirom na visoke cijene i činjenicu da primanja ne prate rast troškova. Prema mom mišljenju, a govorim to iz osobnog iskustva, kreditno zaduživanje postalo je kontinuirano stanje u kojem se nalazimo.

Dio građana ne vraća kredite u potpunosti, pa čim ostatak duga dođe na nivo da je manji od iznosa koji je već otplaćen, ide se u novo zaduživanje. Mijenjaju se banke, otvaraju novi računi i tako unedogled. Ne smijemo zaboraviti veliki broj građana koji ili nisu kreditno sposobni ili su došli u stanje da ne mogu servisirati svoj dug. Bojim se da će ih svakim danom biti sve više”, kaže Mersiha Ferhatović-Beširović, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH.

Predsjednik Udruge potrošača “Reakcija” iz Banja Luke, Dušan Srdić, ističe da najveći dio troškova unutar mjesečne potrošačke košarice otpada na hranu. On objašnjava da s prosječnom plaćom od oko 1.300 KM četveročlana obitelj može prehraniti sebe, ali oni s najnižom plaćom, koja u RS iznosi 900 KM, imat će velike poteškoće.

Značajan rast “Međutim, još uvijek ostaju troškovi koji nisu uključeni u potrošačku košaricu, poput godišnjih odmora. Iako postoje određene pogodnosti pri kupnji prve nekretnine, cijene su abnormalno porasle. U 2020. godini kvadrat stana u Banja Luci plaćali smo nešto više od 2.000 KM, dok je današnja cijena viša od 3.500 KM. Zato se mladi odlučuju za kupnju montažnih kuća, čija je cijena kvadrata mnogo niža”, kaže Srdić.

Sve na kredit
Na temelju anketa turističkih agencija u SBK, Klub potrošača srednje Bosne iz Travnika ukazuje na apsurd da građani BiH, za razliku od onih u mnogo razvijenijim državama, ne samo da ne smanjuju troškove godišnjih odmora već se bilježi ogroman rast odlazaka na godišnji odmor – na kredit!

“Rast cijena u Hrvatskoj naveo je građane BiH da se okrenu drugim destinacijama – Turskoj, Tunisu i Albaniji, ali kako odlazak na odmor od sedam dana košta od 3.000 do 6.000 KM za četveročlanu obitelj, to je rezultiralo i uzimanjem kredita za tu svrhu. Očigledno, za veliki broj građana BiH vrijedi ona stara narodna – ne ide na more onaj tko ima, nego onaj tko je navikao. Kakvo će stanje biti u rujnu, kada djeca krenu u školu, ili u listopadu, kada počnu pripreme za zimu – o tome ćemo razmišljati kad se vratimo s godišnjeg odmora”, kaže Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača srednje Bosne.

blaz750x200
Oglasi
LM