Federalno ministarstvo trgovine otvorilo je javnu raspravu o Zakonu o unutrašnjoj trgovini, nakon što su oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojila Nacrt zakona.
Javne rasprave bit će organizirane u pet gradova Federacije BiH, a prva će biti održana 6. lipnja u Mostaru, u prostorijama Gospodarske komore. U priopćenju Federalno ministarstvo obavještava da će se javna rasprava održati i u Zenici 13. lipnja , zatim Tuzli 14. lipnja , Sarajevu 19. lipnja , te Bihaću 26. lipnja.
– Nacrtom zakona o unutrašnjoj trgovini, između ostalog, uređuju se uvjeti i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga, preciziraju prava i obaveze trgovaca, oblici trgovine, te način formiranja i isticanja cijena. Također, otvara se mogućnost za elektronsku trgovačku evidenciju, kao i praćenja trgovine i tržišta. Propisuju se pravila za one koji se bave e-trgovinom, te mjere zabrane nepoštenog trgovanja, nadzor i upravne mjere, kao i upravni i inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona – navodi se u priopćenju Federalnog ministarstva trgovine.
Kako se ističe, tekst Nacrta zakona objavljen je na web stranici Ministarstva www.fmt.gov.ba, a javna rasprava trajat će 60 dana.
– Oba doma Parlamenta FBiH su svojim zaključcima zadužili predlagača da se prilikom izrade Prijedloga zakona uzmu u obzir sugestije, primjedbe i prijedlozi izneseni u javnoj raspravi. Pozivaju sve zainteresirane da sugestije, primjedbe i prijedloge na tekst Nacrta zakona dostave elektronski, putem propisanog obrasca na e-mail: [email protected] ili pisanim putem na adresu: Federalno ministarstvo trgovine, 88000 Mostar, Dr Ante Starčevića bb. Zainteresirani mogu sudjelovati i u javnim raspravama – naveli su iz Federalnog ministarstva.
U priopćenju se podsjeća da je tokom parlamentarne rasprave najviše pažnje izazvao članak 7. Nacrta ovog zakona, a koji predviđa da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati tjedno , te koje trgovac samostalno raspoređuje.
– Usvojeni Nacrt zakona praktično sublimira sva ranija rješenja u sferi obavljanja djelatnosti trgovine, ali i uvodi sasvim nove odredbe i mjere koje se nisu mogle sprovesti izmjenama i dopunama važećeg propisa. Predložena je neradna nedjelja kao pravilo u radu prodajnih objekata. Definirali smo i izuzetke – kazao je federalni ministar trgovine Amir Hasičević.
Predloženo je da se neradna nedjelja ne odnosi na cvjećare, pekarnice, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih obrta, kao ni na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih trgovina vezanih za prodaju na grobljima, priopćeno je iz Federalnog ministarstva trgovine.