Toplotni udar nastaje uslijed dugotrajnog boravka na otvorenom pri visokim temperaturama zraka kao posljedica direktne izloženosti suncu, ali i kao posljedica boravka u zatvorenom prostoru, uslijed vlažnog i pregrijanog zraka, kao na primer u javnom prijevozu, automobilu ili pregrijanom stanu.
Čak i ako se roditelj osjeća prijatno na temperaturi na kojoj se nalazi, ne mora značiti da se i dijete tako osjeća, jer kod njega još nije stabilizirana termoregulacija.
Novorođenčad, dojenčad i stariju djecu izvoditi napolje u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima. Ne savjetuje se izlazak napolje u najtoplijem dijelu dana, od 10 do 17 sati. Dijete obući u komotne komade odjeće od prirodnih materijala (pamuk, lan) i obvezno mu staviti pamučnu kapu ili šešir. Uvijek nositi bocu sa vodom i često ponuditi dijete da popije makar gutljaj-dva (umjesto vode može i blaga limunada). Nikada ne ostavljati djecu u automobilu i drugim vozilima – ni nekoliko minuta!
Toplotni udar mogu da najave nespecifični simptomi, koji podsjećaju na virusnu infekciju. Prije nego što se pojave simptomi toplotnog udara, djeca često pokazuju blaže znake toplotne iscrpljenost, poput glavobolje, mučnine, vrtoglavice, zujanja u ušima. Glavni simptom toplotnog udara je porast tjelesne temperature zbog brzog i prekomjernog zagrijavanja tijela, tako da za svega pola sata temperatura može porasti na preko 40°C. Simptomi toplotnog udara mogu imati i fatalne posljedice.
U slučaju toplotnog udara odmah pozvati doktora/hitnu pomoć ako postoji sumnja na toplotni udar. Do ukazivanja stručne pomoći, dijete odmah skloniti u hladovinu ili izvesti iz pregrijane prostorije, automobila ili drugog prijevoznog sredstva. Ako je moguće, dijete smjestiti u adekvatno klimatiziranu ili zamračenu i dobro provjetrenu prostoriju i raskomotiti dijete – skinuti mu svu suvišnu odjeću.
Djetetu odmah ponuditi tečnost – najbolje vodu, ako stanje to dozvoljava. Dijete umiti ili istuširati mlakom vodom. Ako voda nije dostupna, izložiti ga strujanju zraka (npr. rashlađivanje ventilatorom).
UNICEF također preporučuje da se na glavu stavi komadići leda umotani u platno ili hladne obloge. Čak i nekoliko tjedana nakon oporavka od toplotnog udara dijete je osjetljivo na visoke temperature, pa se savjetuje boravak u rashlađenim prostorijama kao i smanjena fizička aktivnost.