Agencija za sigurnost hrane BiH upozorava: U kruškama otkriven nedozvoljeni pesticid

// Pesticid klorat

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine obavijestila je javnost da su na tržište Bosne i Hercegovine isporučene kruške podrijetlom iz Belgije u kojima je tijekom službenih kontrola utvrđena prisutnost ostataka klorata, nedozvoljenog pesticida.

Informacija je zaprimljena putem Sustava brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje Europske unije (EU RASFF), koji omogućava brzu razmjenu podataka o potencijalno opasnim prehrambenim proizvodima na europskom tržištu. Prema dostupnim podacima, riječ je o kruškama iz lota D&G Fruit 0006, koje je proizvela i izvezla belgijska tvrtka Vergro VN iz mjesta Meulebeke. Uvoznik navedenog proizvoda za Bosnu i Hercegovinu je Medion d.o.o. iz Gradačca.

Agencija navodi kako je tijekom kontrola utvrđena prisutnost ostataka klorata, zbog čega proizvod nije u skladu s odredbama Uredbe (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. veljače 2005. godine o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani te hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla. Također, proizvod nije usklađen ni s Pravilnikom o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla („Službeni glasnik BiH“, broj 48/21).

Podaci o proizvodu:
Naziv proizvoda: Kruška
Kategorija proizvoda: Voće i povrće
Lot: D&G Fruit 0006
Proizvođač i izvoznik: Vergro VN, Kleine Roeselarestraat 5, 8760 Meulebeke, Belgija
Uvoznik u BiH: Medion d.o.o., Donje Ledenice bb, Gradačac
Utvrđena opasnost: Nedozvoljeni pesticid klorat

Nakon zaprimanja obavijesti, Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine dostavila je sve raspoložive informacije nadležnim inspekcijskim tijelima radi poduzimanja daljnjih mjera i kontrole distribucije spornog proizvoda na tržištu Bosne i Hercegovine. Potrošačima se savjetuje dodatni oprez prilikom kupovine te provjera podataka o podrijetlu proizvoda, posebno ako se radi o kruškama iz navedenog lota. Nadležne institucije nastavljaju pratiti situaciju i poduzimati potrebne mjere s ciljem zaštite zdravlja potrošača.