Vrijeme objave: 24.03.25 @ 12:55

Čak i kada postoje jasna opredjeljenja s hrvatske i bošnjačke strane, a čini se da se sada ide u smjeru sklanjanja SNSD-a, kojemu je na čelu predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, iz državne vlasti te postupne demontaže njegove Vlade u tome entitetu i sklapanja pakta sa srpskom oporbom, u Bosni i Hercegovini ne može se sa sigurnošću reći kako će se to i provesti, piše Večernji list BiH.

Rezultat je to teško upravljive države koja ima komplicirano unutarnje uređenje, sustav donošenja odluka, ali ponajprije posve različite vizije triju naroda te međunarodne zajednice, koja je s tridesetogodišnjim tutorstvom nad daytonskom tvorevinom postala jednako veliki problem kao i domaće politike. U Kupresu, gradiću u jugozapadnom dijelu BiH najpoznatijem po zimskom turizmu, Thompsonovoj “Moj Ivane”, ali i žestokom početku rata kada su srpske postrojbe 10. travnja 1992. teško porazile snage Hrvatskoga vijeća obrane i Hrvatske vojske, u subotu su se pokušali skriti od medija vodeći predstavnici hrvatske politike – HDZ-a BiH te srpske oporbe SNSD-u Milorada Dodika – predstavnici SDS-a, PDP-a i stranke Narod i pravda

Političkim manevrom otvaranja prostora srpskoj oporbi u državnoj vlasti, koju je na to, inače, ohrabrila međunarodna zajednica, i na čemu inzistiraju bošnjački političari, Čović je vjerojatno nikada snažnije došao u poziciju da ostvari taj cilj. Naime, prema dobro upućenima, upravo je hrvatski uvjet za pokušaj da se SNSD skloni iz državne vlasti izmjena Izbornog zakona kako bi se prestalo s kršenjem Daytonskog sporazuma koji ove godine obilježava 30 godina s najneizvjesnijim raspletom. No, nije SNSD jedini čijih se usluga odrekao HDZ BiH. Nakon izbora 2022. Čović je prekinuo najdulju političku romancu sa SDA Bakira Izetbegovića – na poticaj međunarodne zajednice angažirane u BiH, ali nakon prijetnji te stranke da će Hrvate potpuno izbaciti iz vlasti po uzoru na fenomen “Komšić”. Čovićev razgovor sa srpskom oporbom i mogući zaokret čelnik SNSD-a Milorad Dodik nazvao je pogreškom, podsjećajući kako je upravo njegova stranka spriječila da se 2010. Hrvate izbaci iz državnog Vijeća ministara. Dodik je podržao HDZ BiH kako bi spriječili bošnjačke planove da se 2017. uz potporu tadašnje američke veleposlanice Maureen Cormack Hrvate razvlasti u FBiH. Ili pak kad je kao član Predsjedništva proglasio “srpskim vitalnim interesom” Pelješki most i spriječio da se međunarodnom arbitražom pokuša spriječiti njegova izgradnja. Čak i ako bude u oporbi, Dodik je rekao kako će podržati Izborni zakon koji bi Hrvatima omogućio izbor legitimnih predstavnika.

blaz750x200
Oglasi
LM