Bivši ministar komunalnog gospodarstva, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Almir Bečarević u autorskom tekstu za Istraga.ba navodi da su federalni revizori još 2023. godine ukazali na probleme u vezi s obnovom tramvajske infrastrukture u Sarajevu.
– Za dio trase pruge koji pripada Novom Sarajevu (dio lota 2 i dio lota 3) dobivena je uporabna dozvola 10. 11. 2023. godine. Radovi na sekciji 5 (Ulica Franca Lehara – kružni tok Željeznička stanica – lot 4) okončani su 20. 11. 2023. godine, ali uporabna dozvola za dio trase koji prolazi kroz općine Novo Sarajevo i Centar nije ishodovana do kraja godine, s obzirom na to da su se na projektu pojavili određeni problemi u vezi s napajanjem električnom energijom – konstatirao je 2023. godine Ured za reviziju institucija u FBiH u izvješću o reviziji Kantona Sarajevo.

Ovaj navod Ureda za reviziju institucija u FBiH ukazuje na to da su problemi s napajanjem električnom energijom utvrđeni još 2023. godine. Uporabna dozvola za rekonstruirani dio tramvajske pruge koja prolazi kroz općine Novo Sarajevo i Centar nije ishodovana do kraja 2023. godine, a kako revizija Ministarstva prometa i Kantona Sarajevo nije rađena nakon 2023. godine, nije moguće utvrditi je li nakon te godine uopće dobivena. Međutim, izvješće Ureda za reviziju ukazuje na to da za tramvajsku prugu nije ishodovana uporabna dozvola za cijelu trasu, već su dozvole pribavljane po općinama, iako je pruga jedinstveni linijski objekt i može se samo tako promatrati.
Još veći apsurd
Sada dolazimo do još većeg apsurda koji je konstatirao Ured za reviziju.– Ministarstvo je s KJKP „GRAS“ 29. 9. 2022. godine zaključilo Sporazum kojim je KJKP „GRAS“, kao operatoru, dana suglasnost da koristi tramvajsku prugu za prometovanje tramvaja – naveli su revizori.Zakonom o javnom prijevozu putnika u Kantonu Sarajevo definirano je što je tramvajska infrastruktura:„oo) ‘tramvajska infrastruktura’ sastoji se od tramvajskih stajališta, pruge i postrojenja koja pripadaju tramvajskoj pruzi, uključujući elektrovučne podstanice, kontaktnu mrežu s nosačima i pripadajućim napojnim kabelima.“Člankom 32. istog Zakona propisano je:
„(Posebni uvjeti za operatera) b) da na teritoriju Kantona raspolaže potrebnom infrastrukturom za kvalitetno obavljanje prijevoza, parkiranja i održavanja vozila, u skladu s člankom 31. stavkom (1) točkom b) ovog zakona;“
Člankom 49. istog Zakona propisano je:„(Odgovornost vlasnika infrastrukture i objekata)
(1) Vlasnik infrastrukture i objekata na tramvajskoj i trolejbuskoj mreži linija odgovoran je za održavanje kolosijeka i kontaktne mreže u sigurnom i voznom stanju te postavljanje i održavanje stajališnih oznaka i nadstrešnica.“
Sve navedeno praktično znači da KJKP GRAS nije vlasnik obnovljene tramvajske pruge niti ijednog njezina segmenta, uključujući prugu, kontaktnu mrežu i pripadajuće napojne kabele. Vlasnik cjelokupne infrastrukture, prema definiciji iz zakona, jest Ministarstvo prometa, odnosno Vlada Kantona Sarajevo.Sada dolazimo do sljedećeg apsurda. Naime, Ured za reviziju institucija u FBiH u svom izvješću konstatira sljedeće:
„Trolejbusi su na korištenje dani KJKP ‘Gradski saobraćaj’ d.o.o. Sarajevo bez naknade, o čemu je zaključen ugovor i pet aneksa.“Dakle, GRAS nije ni vlasnik trolejbusa, već su mu dani na korištenje, a u poslovnim knjigama ne vode se kao njegova osnovna sredstva.
Zakon precizira da je trolejbuska infrastruktura:
„ss) ‘trolejbuska infrastruktura’ sastoji se od trolejbuskih stajališta i postrojenja koja pripadaju trolejbuskoj trasi, uključujući elektrovučne podstanice, kontaktnu mrežu s nosačima i pripadajućim napojnim kabelima.“
Investitor u trolejbusku infrastrukturu i kupnju trolejbusa bila je Vlada Kantona Sarajevo, odnosno Ministarstvo prometa. Također, Vlada Kantona Sarajevo, odnosno Ministarstvo prometa, bili su investitori i u kupnji tramvaja, pa su i oni prošli isti pravni put kao trolejbusi. Nijedan novi tramvaj, trolejbus, autobus ni kombibus ne vode se kao osnovna sredstva GRAS-a.
Pravilnik za projektiranje
U međuvremenu je usvojen Pravilnik za projektiranje, građenje i održavanje tramvajske pruge u Kantonu Sarajevo.Njime se propisuje: „(1) Prugu sačinjavaju gornji i donji stroj, svi objekti i postrojenja na pruzi, oprema pruge, pružni pojas, zemljište te sve zgrade tramvajske pruge s pripadajućim zemljištem. (4) Elementi gornjeg stroja su: tračnice, kolosiječni pribor, pragovi, zastor, betonske i kamene podloge, sitna i krupna granitna kocka i asfalt. (1) Odredbe ovog Pravilnika odnose se na postojeću tramvajsku prugu kao i na svaku novoprojektiranu prugu (u daljnjem tekstu: pruga).“
To praktično znači da će i tramvajska pruga Ilidža – Hrasnica biti u vlasništvu Vlade Kantona Sarajevo, odnosno Ministarstva prometa, te će biti ustupljena GRAS-u na korištenje.
Kao zaključak nameće se pitanje zašto se krenulo na ovakav način koji u praksi znači da poduzeće GRAS više nema u vlasništvu ni tramvaje, ni trolejbuse, ni prugu, ni kontaktnu mrežu, ni stajališta i slično. Vlada Kantona Sarajevo, u najboljoj namjeri da izbjegne podizanje hipoteka na imovini GRAS-a i osigura kvalitetan javni prijevoz, učinila je da GRAS bude operater bez novostvorene imovine (stara imovina i dalje je na GRAS-u). S nesrećom koja je zadesila kanton i Vladu otvaraju se ugovori i poslovne knjige te sve nelogičnosti u obnovi infrastrukture izlaze na vidjelo.


