Kao što su prije nekoliko godina stanovnici BiH zbog ekonomske isplativosti pohrlili na kupnju peći na pelet, tako su danas oglasnici puni oglasa u kojima se tih kamina pokušavaju riješiti, piše Večernji list BiH.
Razlog je prvenstveno nemogućnost nabave peleta, jednim dijelom zbog enormno visokih cijena, a drugim zbog nestašice. Trenutačno gotovo ni jedan proizvođač nema pelet koji namjerava isporučiti kupcima u Bosni i Hercegovini. Većina njih nada se mogućnosti izvoza na inozemna tržišta gdje mu je cijena mnogostruko viša. U cilju da se regulira cijena ovog energenta Vijeće ministara sredinom je lipnja donijelo odluku o zabrani izvoza, međutim, ona nije polučila previše koristi. Do peleta se sve teže dolazi, a cijena mu raste iz dana u dan. Na ovu činjenicu upozorio je i federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović koji je uputio, a Vlada FBiH prihvatila inicijativu o produljenju odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drva i proizvoda od drva iz Bosne i Hercegovine, i to do 31. prosinca ove godine. Naime, ranije je Vijeće ministara BiH donijelo odluku o tromjesečnoj zabrani izvoza te je ona stupila na snagu 24. lipnja ove godine, što znači da će se primjenjivati do 24. rujna. – Nakon donošenja ove odluke izvršili smo detaljne analize tržišta u Federaciji BiH i uočili da proizvođači i trgovci ovih proizvoda ne pokazuju potreban stupanj društvene odgovornosti u sferi ekonomskog patriotizma jer kontinuirano podižu cijene, što pravdaju poskupljenjem goriva i teškoćama u nabavi sirovina za proizvodnju. Dakle, nije pokazana socijalna osjetljivost koja je primjerena ekonomskoj realnosti u BiH, cijene su i dalje rasle, a domaće tržište nije bilo količinski opskrbljeno ovim energentima – izjavio je ministar Vujanović. On je naglasio da je cijena peleta, koja je u lipnju ove godine bila 590 KM po toni, već u kolovozu dostigla 730 KM, dok je cijena ogrjevnog drva sa 120 KM po kubnom metru narasla na 150 KM. Naglasio je i da su u izvješću inspekcijskih tijela utvrđene brojne nepravilnosti i nedostaci kod proizvođača i prometnika peleta i ogrjevnog drva koji su kontrolirani.- Također, u inspekcijskom izvješću konstatirano je da je stanje zaliha kod tih subjekata bilo na minimumu. To implicira spekulativno ponašanje, odnosno da očekuju prestanak važenja ove odluke Vijeća ministara BiH, onda bi izvozili po znatno povoljnijim cijenama – upozorio je ministar Vujanović. Stanovnici su ogorčeni novonastalom situacijom, a mnogi su od njih prevareni.
– Pelet smo naručili kod jednog preprodavača u Hercegovini prije gotovo dva mjeseca po cijeni od 650 KM, gdje su nam rekli da će osigurati dovoljnu količinu za stare kupce. Zvali smo ih početkom kolovoza te su rekli da će pelet stići do kraja mjeseca, da bi nas sada izvijestili da peleta nema, odnosno da je sve rasprodano te da nam ne mogu jamčiti kako ćemo dobiti traženu količinu bez obzira na to što smo na vrijeme rezervirali – govori ovaj ogorčeni Hercegovac. On je, međutim, dobro i prošao jer pelet nije unaprijed platio. Naime, na adrese MUP-ova posljednjih dana došle su brojne prijave o prevarama vezane upravo za pelet. Kao i uvijek netko je iskoristio situaciju te su brojni ostali bez peleta, ali i novca kojim su ga unaprijed platili.Brojni su građani nasjeli na oglase navodnih tvrtki i preprodavača koji su im obećali osigurati pelet ako unaprijed uplate. U strahu od nestašice naivni su građani nasjeli. Prevaranti su nestali s novcem, brojevi mobitela koji su se nalazili u oglasima više nisu dostupni, a bankovni računi na koje je novac uplaćen ugašeni su.