viteski.ba logo
Zrak u vitezu
OGLAS
Vrijeme objave: 06.05.24 @ 12:19
OGLAS

Božana Bilanđija aktualna direktorica Javnog poduzeća Vodovod i kanalizacija Jajce kandidat je HDZ-a za načelnika Općine Jajce na predstojećom lokalnim izborima koji se na jesen održavaju u našoj zemlji. Gospođa Bilandžija na dolazi iz političkog, već iz poslovnog svijeta.

Dugo je godina bila direktorica jajačke poslovnice Unicredit banke, a posljednjih se godina bavi računovodstvenim, knjigovodstvenim i revizijskim djelatnostima. Zanimljivo je napomenuti da Božana Bilandžija nije članica niti jedne političke stranke i do sada nije aktivno sudjelovala u političkom životu.

OGLAS

Gospođo Bilandžija, vi ste kandidat OO HDZ Jajce za mjesto načelnika na predstojećim lokalnim izborima. Žena ste i nestranačka osoba. Koliko to može biti prednost u obnašanju dužnosti načelnika općine?
U životu volim promatrati stvari iz dimenzije realnosti a ne iz dimenzije muško-ženskih odnosa. Međutim, drago mi je da sam i ja, kao jedna žena, dobila priliku da se borim za ovakvu poziciju. Objektivnost i ravnopravnost su jedne od mojih osobina a smatram da je to izuzetno važno za profesionalan pristup koji nam je svima u interesu kad je u pitanju pozicija načelnika općine. Svaki načelnik općine bi se trebao ponašati kao nestranačka osoba, ako je profesionalan i odgovoran. Naravno, život u BIH piše svoja pravila pa smo svjedoci da to i nije baš uvijek tako…

OGLAS

Osoba ste koja nije aktivno uključena u politiku i na našu svakodnevicu gledate očima običnih stanovnika Jajca. Koliko se vaša slika razlikuje od slike koju imaju politički angažirane osobe?
Nisam nikada bila u poziciji politički angažirane osobe pa ne bih pričala o različitostima po tom pitanju. Međutim, kao građanin sam nezadovoljna razvojem našeg grada u poslijeratnom periodu. Naravno, bio je to težak, trnovit put, međutim vrijeme je da se svi zajedno okrenemo svjetlijoj budućnosti zbog budućnosti naše djece. Obični građani žele vidjeti brze i vidljive promjene u našoj općini. Vrijeme je da to i učinimo!

OGLAS

Trenutno obnašate dužnost direktorice JKP Vodovod i kanalizacija, a ranije ste radili u financijskom sektoru. Što od dosadašnjih iskustava smatrate najkorisnijim da biste mogli primijeniti na poziciji načelnice općine?
Kroz svoje dugogodišnje poslovno iskustvo u financijama i računovodstvu, imala sam priliku surađivati sa privatnim i javnim poduzećima. Svjesna sam teškoća i borbe privatnih poduzeća. No, nakon što sam preuzela rukovodeće mjesto u JKP Vodovod i kanalizacija Jajce, spoznala sam da i javna poduzeća imaju mnogobrojne borbe i prepreke u poslovanju. Iskustvo koje sam stekla dugogodišnjim radom u privatnom sektoru i naravno sad i u javnom, stavit ću u službu svih građana općine Jajce.

Jeste li zadovoljni zastupljenošću žena u lokalnoj vlasti?
Slika našeg općinskog vijeća govori da naši glasači imaju više povjerenja u muškarce iz ne znam kojeg razloga. Vjerujem da žene mogu dati značajan doprinos te da i nama treba dati priliku. Vrijeme će pokazati… Pozivam žene da se uključe u izgradnju našeg društva, kako u sudjelovanju u vlasti tako i u sudjelovanju u nevladinom sektoru, koji isto tako kreira društvene procese.

Koje su najvažnije stvari koje biste promijenili ukoliko postanete prva načelnica općine Jajce?
Općina Jajce treba funkcionirati transparentno, na načelima konsenzusa i suradnje sa svim građanima. Općina mora i treba biti biti servis građana. U fokus bih svakako stavila ravnomjeran razvoj mjesnih zajednica, odgovorno ulaganje u infrastrukturu, lokalne ceste, sportska igrališta, vodosnabdijevanje, ekološko zbrinjavanje otpada, uređenje obala naših rijeka Plive i Vrbasa. Treba nam ozbiljniji i požrtvovniji pristup svih nas u ekološkoj zaštiti naše prirodne i životne sredine. Sve to možemo postići samo zajedničkim trudom svih nas koji volimo Jajce.

Koje su najvažniji pravci u kojima bi se ova općina trebala razvijati?
Općina Jajce treba ići u pravcu europski otvorenog grada, otvorenog i prema istoku i prema zapadu. Jajce treba uređivati u skladu sa našim potrebama i potrebama ljudi koji dolaze u njega dolaze, naravno po europskim standardima. Općina se treba više razvijati u pravcu grada otvorenog za investicije, domaće i inozemne. Načelnik i općinsko vijeće tu mogu dati veći doprinos u podršci realnom sektoru kroz ulaganje u lokalnu infrastrukturu. Jajce vidim kao europski turistički grad i u tom pravcu moramo dati više kako bi odgovorili potrebama ljudi koji posjećuju Jajce. Većim ulaganjem u turističke potencijale općina Jajce može dati veći zamah i privatnom turističkom sektoru.

Što se može uraditi u poboljšanju kvalitete života građana?
Kako bi se poboljšao kvaliteta života naših sugrađana treba se voditi briga o svim kategorijama od najmlađih do najstarijih sugrađana. Ekološki osviješteno upravljanje gradskim zelenim površinama, uređenosti javnih površina, vodosnabdjevanje, sigurnost građana i imovine su bitne pretpostavke poboljšanja kvalitete života građana Jajca. Prometnice trebaju biti u skladu sa potrebama građana. Vrtići, škole i sportski tereni moraju zadovoljavati sve naše potrebe. Stambeni prostori trebaju zadovoljavati sve profesionalne standarde. Bogata ponuda sportskih i kulturnih sadržaja, sve to poboljšava kvaliteta života naših građana. Ne smijemo zaboraviti naše sugrađane treće životne dobi. Ulaganjem u otvaranje novog Doma za starije u Jajcu, omogućili bi bolje životne uvjete za naše starije i pokazali bismo im da nisu sami. Moram spomenuti i udruge osnovane od strane razvojačenih boraca i branitelja na koje se ne smije zaboraviti kao niti doprinos koji su dali… U svakom slučaju, smatram da se boljim i racionalnijim upravljanjem javnim sredstvima iz proračuna mogu postići daleko bolji rezultati ako u fokus stavimo dugoročnije, samoodržive projekte a ne da samo ulažemo u rješavanje trenutnih potreba, na žalost, kratkotrajnim rješenjima… Moramo iskoristiti priliku i pripremiti projekte koje ćemo moći financirati iz predpristupnih fondova Europske unije. Ovi fondovi pružaju zaista puno mogućnosti i trebamo iskoristiti iskustvo mnogih općina iz Republike Hrvatske koji su kvalitetno iskoristili ova sredstva. Dobro i funkcionalno upravljanje proračunom općine kao i zalaganje na privlačenju novih investicija, temelj su za ostvarenje svih gore pobrojanih ideja. Prema tome, vrijeme je za promjene!

OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM