OGLAS
Vrijeme objave: 04.01.24 @ 08:11
OGLAS

U prosincu 2023. godine, Travničanka Randa Natraš obranila je doktorsku disertaciju na Tehničkom sveučilištu u München pod nazivom „Strojno učenje za modeliranje i predviđanje vertikalnog ukupnog sadržaja elektrona u jonosferi, uključujući utjecaje svemirskog vremena i kvantificiranje nesigurnosti“.

OGLAS

Uz ovo Randa Natraš je dio svog doktorskog istraživanja provela na Kraljevskoj opservatoriji Belgije u Briselu i Politehničkom sveučilištu Katalonije u Barceloni. Njen doktorski rad predstavlja razvoj novih modela gornjeg sloja Zemljine atmosfere (jonosfere) za predviđanje i korekciju utjecaja svemirskog vremena na propagaciju navigacionih signala. Svemirsko vrijeme predstavlja dinamične promjene u međuplanetarnom i međuzvjezdanom prostoru uzrokovane sunčevom aktivnošću, kao što su sunčeve baklje i koronalni izbačaji masa.

One mogu oštetiti satelite i električne mreže, poremetiti satelitsku komunikaciju, navigacione sisteme i mobilne telefonske mreže, te uzrokovati nestanak struje i internetske veze. Svemirsko vrijeme je prepoznato kao ozbiljna prijetnja i prirodna opasnost za naš moderan način života ovisan o tehnologiji. Randa Natraš je razvila modele predviđanja svemirskog vremena koristeći inovativne metode
umjetne inteligencije primjenjene na velikoj količini podataka sa satelita koji posmatraju Sunce i
procese između Sunca i Zemlje, mjerenja Zemljine magnetne aktivnosti, te podataka Globalnih
navigacionih satelitskih sistema (GNSS).

OGLAS

Pored toga, po prvi put je razvijen model sa određivanjem pouzdanosti prognoze utjecaja svemirskog vremena na Zemljinu jonosferu uzimajući u obzir nesigurnosti u parametarima i podacima modela. Visoku kvalitetu disertacije potvrđuju i 3 originalna rada iz doktorskog istraživanja objavljena u vrhunskim međunarodnim naučnim časopisima obuhvaćenim bazom Web of Science i svrstanih u kvartale najviših faktora odjeka Q1 i Q2.

OGLAS

Randa Natraš je Osnovnu školu i Mješovitu srednju školu – Gimnaziju završila je u Travniku kao učenik
generacije. Godine 2010. upisala se na Građevinski fakultet u Sarajevu, Odsjek za geodeziju i 2016.
stekla zvanje Magistar geodezije – Diplomirani inženjer geodezije.

OGLAS

Istraživanje svog magistarskog rada predstavila je na najvećoj međunarodnoj geodetskoj konferenciji, koja je održana 2017. godine u Japanu, za što je dobila nagradu Young Scientists Travel Award od Međunarodne asocijacije za geodeziju (IAG). Dobitnica je Povelje Univerziteta u Sarajevu za najboljeg studenta prvog i drugog ciklusa studija.

Od kolovoza do rujna 2015. bila je na istraživačkoj praksi na Univerzitetu u Oslu. Kao gostujući istraživač na Tehničkom sveučilištu u Beču od studenog 2017. do lipnja 2018. razvila je prvi regionalni model jonosfere za područje Bosne i Hercegovine za precizne korekcije utjecaja jonosfere na GNSS signale, a samim tim i na točnost pozicioniranja i navigacije. Za istraživanje u Austriji dobila je istraživački grant Ernst Mach Worldwide, Austrijske agencije za međunarodnu suradnju u obrazovanju i istraživanju OeAD.

U 2019. na proširila je model jonosfere na područje Zapadnog Balkana. U listopadu 2019. započela je doktorski studij sa istraživačkim grantom od Njemačke služba za akademsku razmjenu DAAD. U lipnju 2022. godine, Randa Natraš je dobila nagradu za mlade znanstvenike Međunarodne unije URSI za inovativni doprinos i otkrića u multidisciplinarnom istraživanju u području jonosfere i propagacije navigacijskih signala. Bila je pozvana predavačica na 1. radionici o nauci o podacima za GNSS daljinska istraživanja u Njemačkom geoistraživačkom centru u Potsdamu u 2022.

Od 2020. do 2023. godine, Randa Natraš je organizirala i moderirala sesiju „Znanost o podacima i strojno učenje u geodeziji“ na godišnjoj Generalnoj skupštini Europske unije geo-znanosti u Beču. Također, bila je uključena u organizaciju i moderiranje Simpozija geodezije i geoinformatike tokom Dana BHAAAS-a u Sarajevu 2022. godine. Od 2019. do 2023. godine, bila je aktivna članica IAG studijske grupe „Strojno učenje u geodeziji“. Od 2023. godine, članica je studijske grupe „Umjetna inteligencija za GNSS daljinska istraživanja“ u sklopu novog fokusnog područja „Umjetna inteligencija za geodeziju“ Globalnog geodetskog opažačkog sistema.

Randa Natraš je sudjelovala i izlagala na mnogim međunarodnim skupovima i školama o
svemirskom vremenu i navigacijskim sistemima, kao sto su prestižna NASA-ina ljetna škola, te
boravila u renomiranom Međunarodnom centru za teoretsku fiziku ICTP u Trstu. 2017. godine
uvrštena je u listu „40 ispod 40 godina, 2017: Izvanredni geoprostorni profesionalci“ američkog
geoprostornog časopisa „xyHt“.

blaz750x200
OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM