viteski.ba logo
Zrak u vitezu
OGLAS
Vrijeme objave: 15.02.23 @ 20:43

Cijene vrtićkog i jasličkog programa u BiH su različite, što je česta tema među roditeljima koji ne žive u istim gradovima, a imaju potrebu djecu upisati u neku od predškolskih ustanova.

Prema podacima koji su dostupni na službenim stranicama Ministarstva obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa ŽSB u Središnjoj Bosni djeluje 19 vrtića, od čega je devet javnih te deset privatnih vrtića. U velikom dijelu općina postoje i razne igraonice, koje prema podacima Ministarstva nisu registrirane kao predškolska ustanova. U Vitezu djeluje Javna ustanova Dječji vrtić Vitez čiji je osnivač Općinsko vijeće Vitez te PPU „Sveti Josip“. Također, postoje i općine koje nemaju javne predškolske ustanove, a to su Kiseljak, Busovača, što zasigurno usložnjava organiziranje predškolskog odgoja i samu organizaciju vremena kada su u pitanju mlade obitelji u kojima su roditelji uposleni. Unatoč tomu što nema vrtić u svome vlasništvu, Kiseljak izdvaja oko 50 000 KM godišnje za rad privatnih vrtića.

OGLAS

Vitez- općina djelomično financira rad vrtića, postoji potreba za jaslicama

OGLAS

Kada je u pitanju Vitez treba kazati kako Javnu ustanovu Dječji vrtić Općina Vitez sufinancira sa 150 000 KM godišnje, dok je cijena cjelodnevnog boravka u vrtiću 150 KM za jedno dijete. Ukoliko iz obitelji troje djece ide u vrtić, boravak za treće dijete je besplatan, dok se za prvo i drugo plaća. Valja kazati kako je vrtić u Vitezu prije šest godina pojeftinio sa 185 KM na 150 KM. Treba dodati i da je u Vitezu sve izraženiji problem jasličkog smještaja za što postoje planovi proširenja kapaciteta vrtića kako bi se omogućio smještaj dodatnog broja djeca, posebno u kategoriji jaslica, no još uvijek bez konkretnih pomaka kada je u pitanju ova tema.

OGLAS

U Travniku je cijena cjelodnevnog boravka u javnoj predškolskoj ustanovi nešto povoljnija te iznosi 120 KM, ali Općina Travnik za vrtić izdvaja 581 500 KM. Kada je riječ o još jednoj susjednoj općini, Novom Travniku cijene su iste kao i u Vitezu, dakle 150 KM po djetetu, dok Općina Novi Travnik za vrtiće izdvaja više od Viteza, piše viteški.ba. Za javne predškolske ustanove Općina kojoj je na čelu Stjepan Dujo izdvaja 180 000 KM, a pomažu i dva privatna vrtića s po 10 000 KM.

Ljubuški kao primjer svima

U posljednje vrijeme sve su glasnije najave o demografskim mjerama, poticajima mladim obiteljima te mladim ljudima u programu državne pomoći i podrške na bilo koji način. Ipak, to su još uvijek glasine s nekoliko izuzetaka, onih koji su mladima pružili konkretne mjere pomoći kako bi svoj živote gradili na svojoj rodnoj grudi. Primjer mnogima je zasigurno Ljubuški i mladi načelnik Vedran Markotić. Naime, u ovom gradu cijena vrtića je 90 KM za cjelodnevni boravak djece, no Ljubuški s čak 330 000 pomaže javni vrtić te s 80 000 četiri privatna vrtića.

Dobar dio roditelja svjestan je cijena, raznih poskupljenja kojima svjedočimo te razumiju moguće promjene u cijenama vrtića, no ipak treba razumjeti kako je cijena vrtića jedna od demografskih mjera, i sve razine vlasti bi trebale slijediti pozitivne primjere, ne samo iz BiH, nego i iz Europe te mladima olakšati život kroz cijene vrtića i druge subvencije. Cijena vrtića je poruka i simbolička kategorija odnosa prema djeci i mladima.

U ostalim općinama koje smo analizirali cijene vrtića se kreću uglavnom između 120 i 200 KM. Kada govorimo o izdvajanjima osnivača za rad vrtića dodajmo kako Široki Brijeg izdvaja 305 000 KM, Kreševo 72 000, Usora 80 000 te Bugojno 310 000 KM.

Razinu podrške osnivača svakako determinira i broj korisnika vrtićkih usluga pa je za pretpostaviti kako neke općine, poput Travnika koja najizdašnije pomaže rad vrtića ima i najveći broj korisnika u promatranim općinama.

Vlada ŽSB donijela mjere za subvencioniranje boravka u vrtićima, mjere socijalne prirode

Vlada Središnje Bosna je 1. rujna 2022. godine donijela Odluku o subvencioniranju boravka djece u predškolskim ustanovama na području Županije Središnja Bosna.

Mjesečnu subvenciju u 30% iznosu ostvaruju djeca čiji su roditelji zaposleni, bez obzira na ukupne prihode domaćinstva, ako dvoje ili više djece iz te obitelji boravi u predškolskoj ustanovi. Pravo
subvencioniranja odnosi se isključivo na drugo i svako sljedeće dijete.
Mjesečnu subvenciju u 50% iznosu ostvaruje:

  1. dijete nezaposlenih roditelja
  2. dijete čiji je jedan od roditelja zaposlen, a drugi redovan student Uvjet za ostvarivanje prava na subvencioniranje boravka u 50% iznosu je da prihod po članu kućanstva ne prelazi 35% prosječne
    plaće definirane u Zakona o socijalnoj skrbi, skrbi o civilnim žrtvama rata i skrbi o obitelji s djecom, i po uvjetom da zadovoljavaju ostale kriterije za ostvarivanje prava na dodatak za djecu.

    Mjesečnu subvenciju u 100% iznosu ostvaruje:
  3. dijete bez roditeljske skrbi
  4. dijete čiji je jedan od roditelja osoba s invaliditetom, iz Zakona o socijalnoj skrbi, skrbi o civilnim žrtvama rata i skrbi o obitelji s djecom
  5. dijete korisnika naknade za pomoć i njegu od strane druge osobe
  6. dijete korisnika prava na stalnu novčanu pomoć
  7. dijete s posebnim potrebama
  8. dijete u čijem kućanstvu ima jedno ili više osoba s intelektualnim poteškoćama ili psihičkih bolesnih osoba
  9. dijete čija su oba roditelja redovni studenti
  10. dijete koje se sudskom odlukom povjerava na čuvanje i odgoj drugoj osobi
  11. dijete samohranog roditelja (samohrani roditelj je roditelj koji se sam skrbi o svom djetetu i uzdržava ga)
Oglasi
LM