viteski.ba logo
Zrak u vitezu
OGLAS
Vrijeme objave: 07.10.23 @ 06:32
OGLAS

Tema je ovogodišnjeg dvodnevnog Simpozija, koji je na sarajevskom KBF-u s radom započeo u petak, 6. listopada, „Upravljanje vremenitim dobrima prema zakonima Crkve“.

U organizaciji ovogodišnjeg Simpozija sudjeluju Vrhbosanska nadbiskupija, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu te u svojstvu sponzora Hrvatska biskupska konferencija. Svima njima se prije početka radnoga dijela zahvalio predsjednik Hrvatskog kanonističkog društva dr. sc. Ivica Ivanković Radak, naglašavajući u svojim pozdravnim riječima kako je za ovogodišnji znanstveni skup odabrana tema Upravljanje vremenitim dobrima prema zakonima Crkve, budući da je riječ o temi o kojoj se manje raspravlja unutar kanonsko-pravnih krugova, a još je manje zastupljena među autorima na hrvatskom i slovenskom govornom području.

OGLAS

Tri razloga zašto Crkva treba imati dobra

OGLAS

Poslije uvodnih riječi, molitvu za uspješan rad Simpozija predvodio je vrhbosanski nadbiskup metropolit mons. Tomo Vukšić, koji je potom uputio i pozdravne riječi i zahvalio organizatorima i predavačima na trudu. Naglasio je pritom kako je dobro da se ovakvi skupovi održavaju u raznim krajevima i gradovima jer se tako pruža prigoda bolje upoznati život i rad mjesne Crkve te izrazio zadovoljstvo što je Sarajevo ove godine domaćin.

OGLAS

Duhovni voditelj HKD-a riječki nadbiskup i metropolit mons. Mate Uzinić, zahvalio je nadbiskupu Tomi i domaćinima na organizaciji, kazavši, također, i kako tema Simpozija nije do sada naročito obrađivana, ali i kako će se sve više obrađivati.

„Zašto Crkva ima potrebu imati dobra“, zapitao se mons. Uzinić te odgovorio kako su tri razloga za to: „Uređenje bogoštovlja, briga za dolično uzdržavanje klera i drugih službenika te dobrotvornost napose prema onima koji su u potrebi“, kazao je te naglasio kako nema četvrtog razloga zašto bi Crkva imala materijalna dobra, piše nedjelja.ba.

Novi dekan KBF-a, izv. prof. dr. Mario Bernadić također je pozdravio skup i u kratkim crtama nazočne upoznao s poviješću fakulteta, koja je, baš kao i prošlost same Bosne i Hercegovine, bila burna.  Prije početka radnoga dijela, kojim je predsjedao biskup Novog Mesta i predsjednik Slovenske biskupske konferencije mons. Andrej Saje, pročitana je i pozdravna poruka dekana zagrebačkog KBF-a prof. dr. Josipa Šimunovića.

Prvo predavanja, prvoga dana Simpozija, na temu Temeljni principi kanonskog uređenja o upravljanju crkvenim dobrima, održao je prof. dr. Slavko Zec, s zagrebačkog KBF-a, Područni studij Rijeka.

Ključna riječ – upravljanje

„Kada govorimo o crkvenim dobrima, prvo što nam je u konkretnoj praksi relevantno nisu toliko sami pojmovi i značenja pojedinih izričaja, nego djelovanje prema i u skladu sa crkvenim zakonima, dakle zakonski i zakonito. U tom slučaju to djelovanje se odnosi u prvom redu na upravljanje crkvenim dobrima, kako stoji i u nazivu ovoga predavanja. No, vjerujem kako smo svi primijetili kako ta riječ ‘upravljanje’ nije samo u naslovu ovoga prvog predavanja na našem ovogodišnjem Simpoziju crkvenih pravnika, nego je izričito prisutna u naslovima svih ostalih predavanja, osim u jednom, a i tu je implicitno uključena jer je iz konteksta sasvim razvidno da se ponovno radi o pravilnom i zakonitom upravljanju crkvenim dobrima.

No, ipak, prije same akcije ili djelovanja, na što usmjerava naše predavanje, samo s različitih gledišta, potrebno je uočiti i neke temeljne principe kanonskog uređenja ne samo o upravljanju nego i o samim crkvenim dobrima kao takvim“, kazao je uvodničar te, uz ino, naglasio i kako nijedna materijalna stvar po sebi nije zla ako je na korist čovjeku, nego zao ili loš može biti način kako čovjek upravlja ili zloupotrebljava materijalna dobra.

Prvog radnog dana predavanje, na temu Razine i subjekti upravljanja stečenim stvarima, održao je mr. sc. Marko Martić, o Dužnosti i mjerodavnosti ordinarijata pri upravljanju crkvenim dobrima govorio je dr. sc. Ilija Marković te o Zadaćama ekonoma, ekonomskog vijeća i revizora u (nad) biskupiji mr. sc. Gregor Rogelj.

Dvodnevni Simpozij crkvenih pravnika s radom nastavlja u subotu, 7. listopada s, također, nizom zanimljivih predavanja.

OGLAS
OGLAS
Oglasi
LM